Kongres Górniczy: Coraz więcej uczestników
Decyzją Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowej Organizacji Kongresów Górniczych, który obradował w Teheranie w listopadzie 2005 roku Polska została gospodarzem XXI Światowego Kongresu Górniczego i Światowej Wystawy Górniczej w 2008 roku, największego zgromadzenia górniczej kadry menedżerskiej i naukowej na świecie.
Światowe Kongresy Górnicze (World Mining Congress) odbywają się cyklicznie co 2- 3 lata od roku 1958, kiedy to pierwszy kongres odbył się w Warszawie. Po pięćdziesięciu latach kongres odbędzie się ponownie w Polsce. Od roku 1992 towarzyszą im Światowe Wystawy Górnicze.
Referaty i sesje
Na XXI Światowy Kongres Górniczy zgłoszono ponad 250 referatów z 44 krajów świata. Poza Polską najliczniejszą reprezentację stanowią autorzy z Rosji – 37 artykułów, Iranu – 29, Ukrainy – 22 oraz Chin – 14.
Przesłane referaty obejmują bardzo szeroki wachlarz tematyczny związany z przemysłem wydobywczym. Przedstawiają zróżnicowane problemy górnictwa poszczególnych kopalin, jak i technologii związanych z ich eksploatacją. Tak bogata tematyka artykułów spowodowała, że obrady XXI Światowego Kongresu Górniczego odbędą się w 16 sesjach.
Stale rośnie liczba zgłoszonych uczestników, która przekracza obecnie 700 osób. Ostatnie dni stały się zaskoczeniem dla organizatorów – otrzymali zgłoszenia 140 osób z Indii i 30 osób z Ukrainy.
Światowy Kongres Górniczy będzie transmitowany on–line i dostępny dla wszystkich na stronach internetowych kongresu i portalu teberia.pl.
Tradycje górników
Otwarcie XXI Światowego Kongresu Górniczego 7 września 2008 r. uświetni występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Punktem kulminacyjnym uroczystości towarzyszących XXI Światowemu Kongresowi Górniczemu, będzie organizowane 8 września w scenerii starego krakowskiego rynku plenerowe widowisko artystyczne pt.: „Tradycje górnicze - Skok przez skórę”, poprzedzone przemarszem uczestników kongresu i zaproszonych gości przy świetle pochodni spod budynku Auditorium Maximum UJ pod Ratusz na Rynku Głównym.
W przemarszu uczestnikom towarzyszyć będzie kilkanaście orkiestr górniczych, które kilka godzin wcześniej na płycie głównej krakowskiego rynku wezmą udział w zorganizowanej z okazji kongresu paradzie oraz delegacje organizacji kultywujących tradycje górnicze z Bańskiej Stiavnicy (Słowacja), Freibergu (Niemcy) i Sankt Petersburga (Rosja).
Sam przebieg głównych uroczystości widowiska „Tradycje górnicze - Skok przez skórę” nawiązywać będzie do tradycji i obyczajowości górniczej zawierając liczne akcenty podkreślające jedność i silną więź międzyludzką, manifestowaną także na uroczystościach barbórkowych, w których górnicy razem decydowali demokratycznie o wprowadzeniu do górniczego stanu nowych adeptów, razem gromadzili się na modlitwę i razem bawili się po szczęśliwie zakończonym roku.