Kongres Górnictwa za sześć tygodni
„Górnik zawsze był, jest i będzie człowiekiem postępu zarówno technicznego, jak i społecznego, gdyż tylko postęp, bezustanne doskonalenie społecznych i technicznych warunków pracy, pozwala górnikowi coraz głębiej poznawać tajemnice ziemi, odkrywać jej skarby, zdobywać je ku pożytkowi powszechnemu, odkrywać niebezpieczeństwa, którymi grozi przyroda, wyposażyć kraj w siłę tejże przyrody\".
Te słowa profesora Bolesława Krupińskiego - pomysłodawcy i organizatora pierwszego Światowego Kongresu Górniczego - wypowiedziane pięćdziesiąt lat temu w Warszawie, stały się inspiracją dla głównego hasła XXI Światowego Kongresu Górniczego.
481 referatów
XXI Światowy Kongres Górniczy odbędzie w dniach 7–11 września 2008 w Krakowie. Weźmie w nim udział przeszło tysiąc uczestników z kilkudziesięciu krajów świata.
Organizatorzy informują, że zgłoszono 481 referatów
Kongres będzie się odbywał w Krakowie, jak podkreślają organizatorzy - mieście królów polskich, kulturalnej stolicy Polski.
W Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w aulach Akademii Górniczo-Hutniczej – odbędzie się najwięcej spotkań. Część posiedzeń odbywać będzie się też w katowickiej siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa. Zaplanowano również trzy sesje wyjazdowe – w Bełchatowie, Lubinie oraz Wieliczce.
Zobaczyć Wieliczkę
Uczestnicy Kongresu będą też mieli okazję odwiedzić Wieliczkę, historyczną kopalnię soli - obecnie również muzeum - jest jedynym górniczym obiektem na świecie, który nieprzerwanie od średniowiecza prowadzi eksploatację. Od 1978 roku kopalnia jest na liście zabytków UNESCO - zaliczana do dwunastu najważniejszych atrakcji na świecie. Kopalnia zajmuje blisko 7,5 mln metrów kwadratowych powierzchni – wyrobiska rozmieszczone są na dziewięciu poziomach, a łączna długość wyrobisk podziemnych kopalni wynosi 320 km i aż 2148 różnego rodzaju komór. Wśród komór kopalni 10 zostało udostępnionych turystom; znajdują się w nich wystawy składające się na podziemne muzeum zawierające zabytkowe narzędzia, różnego rodzaju mechanizmy i wyposażenie historycznej kopalni. Odrębną wystawę stanowią obrazy i rzeźby przedstawiające w ujęciu historycznym codzienną pracę górników.
Ponad 260 firm
Obradom Kongresu będą też towarzyszyć liczne imprezy kulturalno-oświatowe, podczas których uczestnicy będą się mogli zapoznać z polskimi tradycjami, związanymi głównie z górnictwem.
Integralną częścią Kongresu będzie światowa wystawa sprzętu i maszyn dla górnictwa Mining Expo 2008. W halach wystawienniczych Expo Silesia w Sosnowcu, w dniach 9–12 września zobaczymy ekspozycje 260 wystawców – Australii, Chin, Czech, Danii, Francji, Holandii, Indii, Iranu, Irlandii, Mozambiku, Niemiec, Nigerii, Polski, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.
W ramach targów zostaną zorganizowane też specjalne pawilony narodowe: Australii, Chin, Indii, Turcji i Wielkiej Brytanii.