Kongres Górnictwa za sześć tygodni

481 zgłoszonych referatów. 3 sesje wyjazdowe. Ponad 1000 uczestników. Na przygotowania do XXI Światowego Kongresu Górnictwa zostało 6 tygodni.

„Górnik zawsze był, jest i będzie człowiekiem postępu zarówno technicznego, jak i społecznego, gdyż tylko postęp, bezustanne doskonalenie społecznych i technicznych warunków pracy, pozwala górnikowi coraz głębiej poznawać tajemnice ziemi, odkrywać jej skarby, zdobywać je ku pożytkowi powszechnemu, odkrywać niebezpieczeństwa, którymi grozi przyroda, wyposażyć kraj w siłę tejże przyrody\". 

Te słowa profesora Bolesława Krupińskiego - pomysłodawcy i organizatora pierwszego Światowego Kongresu Górniczego - wypowiedziane pięćdziesiąt lat temu w Warszawie, stały się inspiracją dla głównego hasła XXI Światowego Kongresu Górniczego.

481 referatów 

XXI Światowy Kongres Górniczy odbędzie w dniach 7–11 września 2008 w Krakowie. Weźmie w nim udział przeszło tysiąc uczestników z kilkudziesięciu krajów świata.
Organizatorzy informują, że zgłoszono 481 referatów

Kongres będzie się odbywał w Krakowie, jak podkreślają organizatorzy - mieście królów polskich, kulturalnej stolicy Polski.

W Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w aulach Akademii Górniczo-Hutniczej – odbędzie się najwięcej spotkań. Część posiedzeń odbywać będzie się też w katowickiej siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa. Zaplanowano również trzy sesje wyjazdowe – w Bełchatowie, Lubinie oraz Wieliczce.

Zobaczyć Wieliczkę

Uczestnicy Kongresu będą też mieli okazję odwiedzić Wieliczkę, historyczną kopalnię soli - obecnie również muzeum - jest jedynym górniczym obiektem na świecie, który nieprzerwanie od średniowiecza prowadzi eksploatację. Od 1978 roku kopalnia jest na liście zabytków UNESCO - zaliczana do dwunastu najważniejszych atrakcji na świecie. Kopalnia zajmuje blisko 7,5 mln metrów kwadratowych powierzchni – wyrobiska rozmieszczone są na dziewięciu poziomach, a łączna długość wyrobisk podziemnych kopalni wynosi 320 km i aż 2148 różnego rodzaju komór. Wśród komór kopalni 10 zostało udostępnionych turystom; znajdują się w nich wystawy składające się na podziemne muzeum zawierające zabytkowe narzędzia, różnego rodzaju mechanizmy i wyposażenie historycznej kopalni. Odrębną wystawę stanowią obrazy i rzeźby przedstawiające w ujęciu historycznym codzienną pracę górników.

Ponad 260 firm

Obradom Kongresu będą też towarzyszyć liczne imprezy kulturalno-oświatowe, podczas których uczestnicy będą się mogli zapoznać z polskimi tradycjami, związanymi głównie z górnictwem.

Integralną częścią Kongresu będzie światowa wystawa sprzętu i maszyn dla górnictwa Mining Expo 2008. W halach wystawienniczych Expo Silesia w Sosnowcu, w dniach 9–12 września zobaczymy ekspozycje 260 wystawców – Australii, Chin, Czech, Danii, Francji, Holandii, Indii, Iranu, Irlandii, Mozambiku, Niemiec, Nigerii, Polski, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.

W ramach targów zostaną zorganizowane też specjalne pawilony narodowe: Australii, Chin, Indii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.