Konferencje: zaczynamy budować pod ziemią

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dziś maszyny pozwalają drążyć nawet kilkadziesiąt metrów chodnika na dobę

fot: Andrzej Bęben/ARC

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

Co roku w Polsce buduje się od 300 do 400 km podziemnych chodników o średnicy od 4 do 10 m. Co prawda klasyczne tunele stanowią w tej statystyce cząstkę, tym nie mniej budownictwo podziemne i tunelowe ma w Polsce przyszłość. O tym mówili specjaliści w czwartek i piątek (10, 11 kwietnia) w Akademii Górniczo-Hutniczej.

Już po raz drugi AGH organizuje tematyczną konferencję poświęconą wymienionej branży. Pierwszą taką debatę powiązaną z wymianą doświadczeń krakowska uczelnia zorganizowała w 2012 r. Teraz również mówiono o budownictwie podziemnym i bezpieczeństwie w komunikacji drogowej i infrastrukturze miejskiej. Podczas konferencji (uczestniczyli w niej naukowcy, budowniczowie, projektanci, inwestorzy, wykonawcy, zarządzający tunelami i innymi obiektami podziemnymi) przedstawiono 21 referatów...

- Celem AGH jest tworzenie platformy dyskusyjnej w celu zapewnienia swobody wymiany myśli naukowych i technicznych w zakresie budownictwa i bezpieczeństwa w obiektach podziemnych, w związku z tym zorganizowaliśmy II edycję konferencji poświęconą tym zagadnieniom. Potwierdzeniem ważności problematyki i samego wydarzenia jest fakt, że honorowy patronat nad konferencją przyjęła, m.in., wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska - podkreślał prof. Antoni Tajduś, b. rektor AGH, przewodniczący komitetu naukowego konferencji i przewodniczący Komitetu Górnictwa PAN.

Tunele są bardzo ważnym elementem infrastruktury, przede wszystkim, miejskiej. Ale budownictwo podziemne, to nie tylko tunele kolejowe i drogowe. Coraz częściej pod powierzchnią ziemi buduje się hale sportowe, przeróżne składowiska itp. Budownictwo podziemne przyczynia się do poprawy warunków życia mieszkańców miast, a w przypadku tego związanego z komunikacją, ewidentnie przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Polska, na tle Europy lub świata, raczkuje w tego rodzaju działalności. Najdłuższy tunel (kolejowy) wbudowano w końcu XIX w. na terenie należącym wówczas do Niemiec. I tak po prawdzie budownictwo tunelowe w Polsce zaczęło materializować się dopiero z początkiem XXI w. Pomijając budowę warszawskiego metra, które z oczywistych racji dzierży palmę pierwszeństwa we wszystkich statystykach określających budownictwo podziemne, w Polsce wybudowano kilka tuneli (o długości każdy pow. 500 m), a kilka znacznie dłuższych będzie budowanych.

W fazie realizacyjnej ze wszystkich tych konceptów jest tunel (zresztą jedyny w Polsce, który zlokalizowano poza miastem) Lubień-Rabka, o długości 2,1 km (rekord z XIX w. będzie wkrótce pobity) biegnąc pod górą Luboń Mały.

Bez względu na to, czy tunel ma 2 km czy też 20 km długości, to najważniejszym zadaniem budujących i obsługujących potem ruch w nim, jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Pożary, zawały, powodzie i implikacje tych żywiołów są najbardziej niebezpieczne dla tuneli i ich użytkowników. Pożar może wybuchnąć nie tylko w alpejskim tunelu - vide tragedia w tunelu pod Mont Blanc, zginęło wówczas 40 osób. Pożar pod ziemią jest groźny nie tylko w kopalni, ale i w metrze. Nie tak dawno okazało się, że to, co wydawało się nie możliwe, przydarzyło się w Polsce: pożar wagonu w warszawskim metrze pokazał, że zagrożenia w budowlach podziemnych nie można bagatelizować.

Konferencje takie, jak ta autorstwa AGH (której patronowały medialnie m.in. Trybuna Górnicza oraz portal górniczy nettg.pl) służą temu, by to bezpieczeństwo było maksymalne...

 

W galeriii: Konferencja "Budownictwo Podziemne i Bezpieczeństwo w Komunikacji Drogowej i Infrastrukturze Miejskiej". AGH, Kraków 10-11.04.2014 (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.