KonferencjaBezpieczny transport\" w Ustroniu
Wśród uczestników obrad, którym patronuje prezes Wyższego Urzędu Górniczego, najliczniejszą grupę stanowić będą przedstawiciele kopalń. 63 referaty, zaplanowane w czterech sesjach, dotyczą bardzo różnych zagadnień dotyczących przewozu osób i materiałów oraz nowych trendów i doświadczeń eksploatacyjnych w transporcie: kołowym, oponowym, kolejkami podwieszanymi i naspągowymi oraz przenośnikowym.
Odrębną grupę zagadnień będą stanowiły zastosowania urządzeń dźwignicowych i ciśnieniowych w transporcie. Prezentowane będą różne aspekty funkcjonowania maszyn wyciągowych, a zwłaszcza kół linowych, naczyń wyciągowych (ich zawieszenia i prowadzenia), lin wyciągowych, zbrojenia szybowego. W tym bardzo szeroko pojmowanym transporcie dużo uwagi poświęcono jakość, diagnostyce, naprawie i remontom urządzeń transportowych stosowanych w górnictwie głębinowym i odkrywkowym. Co wiąże się z trwałością, jakością i ochroną wyrobów (m.in. przed korozją).
Referaty przygotowali przedstawiciele różnych ośrodków, firm instytucji i uczelni pracujących dla górnictwa. Wśród nich będą także naukowcy zagraniczni, m.in. z Belgradu, Ostrawy i Opawy.