Konferencja Rynek Węgla 2009 w najbliższy poniedziałek

Paleczki poziom
W najbliższy poniedziałek, 3 listopada, Wydawnictwo Górnicze zaprasza na organizowaną przez siebie konferencję zatytułowaną „Rynek Węgla 2009”.

Zaproszenie do udziału w tym spotkaniu skierowaliśmy przede wszystkim do producentów i konsumentów węgla, firm transportowych i instytucji finansowych. Konferencje tego typu na świecie odbywają się cyklicznie, w Polsce tematyka związana z prognozowaniem trendów na rynku węgla była do tej pory domeną środowisk naukowych.

Pierwsza sesja konferencji zatytułowana została „Węgiel znów pożądany”. Podczas jej trwania zaproszeni prelegenci przedstawią sytuację na międzynarodowym rynku węgla oraz czynniki wpływające na zwiększony popyt na surowiec. W tej części planowane są wystąpienia: Jerzego Galemby, analityka Węglokoksu, dotyczące międzynarodowego rynku węgla kamiennego, Adriana Furgalskiego, dyrektora zespołu ekspertów, na temat rozwoju rynku towarowego transportu kolejowego w Polsce oraz prof. Józefa Dubińskiego, dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa, przedstawiające bazę zasobową węgla kamiennego w Polsce dla elektroenergetyki.

Głos producentów

Druga sesja dotyczyć będzie podaży węgla. Do wystąpień zaprosiliśmy głównych producentów węgla kamiennego w Polsce, którzy zaprezentują swoje plany produkcyjne i handlowe na przyszły rok.
Tematem sesji popołudniowej będą natomiast oczekiwania konsumentów. W tej części planowane są wystąpienia przedstawicieli m.in.: energetyki zawodowej, energetyki komunalnej oraz indywidualnej, koksownictwa oraz przemysłu chemiczno-azotowego.

Ceny a koniunktura

Hasłem wywoławczym czwartej i ostatniej sesji będzie pytanie – ile jest rynku w rynku węgla? Do dyskusji na ten temat zaprosiliśmy ekspertów rynkowych – prof. Wiesława Blaschke z PAN oraz Herberta Gabrysia, byłego wiceministra gospodarki, którzy zwrócą uwagę na mankamenty rynku węgla oraz zastanowią się nad zagadnieniem, czy ceny surowca odpowiadają koniunkturze.

Patronat nad konferencją objął wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, a zaproszenie do udziału skierowaliśmy także do Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu 032 757 23 76 oraz znaleźć w portalu internetowym „Trybuny Górniczej” nettg.pl. Partnerami konferencji są: Jastrzębska Spółka Węglowa SA, Polski Koks SA, Węglokoks SA.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?