Konferencja Rynek Węgla 2009

Rynekwegla kwadrat r
Wydawnictwo Górnicze zaprasza na organizowaną dzisiaj (3 listopada) konferencję zatytułowaną „Rynek Węgla 2009”.

Zaproszenie do udziału w tym spotkaniu skierowaliśmy przede wszystkim do producentów i konsumentów węgla, firm transportowych i instytucji finansowych. Konferencje tego typu na świecie odbywają się cyklicznie, w Polsce tematyka związana z prognozowaniem trendów na rynku węgla była do tej pory domeną środowisk naukowych.

Pierwsza sesja konferencji zatytułowana została „Węgiel znów pożądany”. Podczas jej trwania zaproszeni prelegenci przedstawią sytuację na międzynarodowym rynku węgla oraz czynniki wpływające na zwiększony popyt na surowiec. W tej części planowane są wystąpienia: Jerzego Galemby, analityka Węglokoksu, dotyczące międzynarodowego rynku węgla kamiennego, Adriana Furgalskiego, dyrektora zespołu ekspertów, na temat rozwoju rynku towarowego transportu kolejowego w Polsce oraz prof. Józefa Dubińskiego, dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa, przedstawiające bazę zasobową węgla kamiennego w Polsce dla elektroenergetyki.

Głos producentów

Druga sesja dotyczyć będzie podaży węgla. Do wystąpień zaprosiliśmy głównych producentów węgla kamiennego w Polsce, którzy zaprezentują swoje plany produkcyjne i handlowe na przyszły rok.
Tematem sesji popołudniowej będą natomiast oczekiwania konsumentów. W tej części planowane są wystąpienia przedstawicieli m.in.: energetyki zawodowej, energetyki komunalnej oraz indywidualnej, koksownictwa oraz przemysłu chemiczno-azotowego.

Ceny a koniunktura

Hasłem wywoławczym czwartej i ostatniej sesji będzie pytanie – ile jest rynku w rynku węgla? Do dyskusji na ten temat zaprosiliśmy ekspertów rynkowych – prof. Wiesława Blaschke z PAN oraz Herberta Gabrysia, byłego wiceministra gospodarki, którzy zwrócą uwagę na mankamenty rynku węgla oraz zastanowią się nad zagadnieniem, czy ceny surowca odpowiadają koniunkturze.

Patronat nad konferencją objął wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, a zaproszenie do udziału skierowaliśmy także do Joanny Strzelec-Łobodzińskiej, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Czytaj więcej o konferencji


Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu 032 757 23 76 oraz znaleźć w portalu internetowym \"Trynuny Górniczej\" nettg.pl. Partnerami konferencji są spółki: Jastrzębska Spółka Węglowa, Polski Węgiel i Węglokoks.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".