Konferencja: Prognozy rynku węgla 2009

fot: Jarosław Galusek

fot: Jarosław Galusek

+18 Zobacz galerię

Galeria
(21 zdjęć)

O roli i przyszłości węgla w Polsce i na świecie dyskutowali w poniedziałek uczestnicy Międzynarodowej Konferencji "Rynek Węgla 2009". Spotkanie w katowickim hotelu Qubus zorganizowało Wydawnictwo Górnicze.

O roli i przyszłości węgla w Polsce i na świecie dyskutowali w poniedziałek uczestnicy Międzynarodowej Konferencji "Rynek Węgla 2009". Spotkanie w katowickim hotelu Qubus zorganizowało Wydawnictwo Górnicze.

Konferencję zainaugurował Jerzy Galemba, analityk Węglokoksu, który przedstawił rynek węglowy na świecie ("Transakcje papierowe podbiły ceny węgla").

Swoje plany handlowe na przyszły rok przedstawili główni producenci i dystrybutorzy węgla kamiennego  ("Jaka podaż węgla?")

W tym roku - po raz pierwszy od dziesięcioleci - do Polski napłynie z zagranicy więcej węgla niż wyeksportują polskie kopalnie. Polska stanie się tym samym importerem węgla netto - szacują eksperci rynku węgla. Wynika to przede wszystkim ze spadku wydobycia.  

Według eksperetów import po ośmiu miesiącach wyniósł ponad 6 mln ton, przy czym ok. 4 mln sprowadzono węgla koksowego.  Co prawda zawirowania w przemysle stalowym, wygaszanie wielkich pieców przyniesie mniejsze zapotrzebowanie na koks, a więc i na węgiel, ale ten zamówiony płynie już do Polski. Najprawdopodobniej sprowadzimy w tym roku ponad 8 mln ton węgla. Prognozy sprzed dwoch miesięcy mówiły o imporcie nawet 10 mln ton. Jednak w obecnej sytuacji wydaje się to mało prawdopodobne. Importowany węgiel napływa do Polski z Rosji, Czech i USA.

Mniejsze wydobycie w polskich kopalniach przyniosło niższy eksport. Tylko Kompania Węglowa zrezygnowała z eksportu ponad 2 mln ton węgla, który za granicą mogłaby sprzedać korzystniej niż w kraju. 

Po południu głos zabrali konsumenci węgla (reprezentanci energetyki i przemysłu chemicznego), którzy przedstawili oczekiwania swych branż. Prognozy wskazują na dalszy wzrost zapotrzebowania na energię i związany z tym narastający popyt na węgiel - wynika z wystąpienia prof. Józefa Dubińskiego, naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górniczego ("Węgiel będzie potrzebny")

W trzeciej części konferencji „Rynek Węgla 2009” zatytułowanej „Oczekiwania konsumentów” głos zabrali: dr Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Maria Skorupka z Puławskich Zakładów Azotowych oraz Herbert L. Gabryś, ekspert z dziedziny rynku węgla, były wiceminister gospodarki.

Według bylego wiceministra gospodarki Herberta L. Gabrysia malejące zapasy węgla na zwałowiskach i wciąż zmniejszające się wydobycie może spowodować problemy z funkcjonowaniem energetyki, zwłaszcza w sytuacji, gdyby nadchodząca zima okazała się ostra  ("Rosną apetyty na węgiel") 

W trakcie czwartej - wieczornej sesji eksperci rynkowi zastanawiali się nad problemem m.in. czy ceny surowca odpowiadają koniunkturze.

Czytaj również ("Kopalnie sprzedały więcej, niż wydobyły") 

Drugi dzień konferencji (dla zainteresowanych uczestników) upłynie pod znakiem sesji wyjazdowych w kopalniach węgla.

Czytaj więcej o konferencji

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?