Konferencja pod patronatem Trybuny Górniczej: Kopalnie muszą inwestować

MINIINGF EXPO II TON 03

fot: Jjarosław Tondos

fot: Jjarosław Tondos

- Zamierzamy wystąpić do Unii Europejskiej z memorandum, aby uwzględniono to co Polska już zrealizowała wprowadzając zapisy protokołu z Kioto oraz naszą specyfikę, że ponad 90 proc., energetyki opartej jest na węglu – zapowiedziała w Sosnowcu Joanna Strzelec-Łobodzińska, doradca ministra gospodarki. ds. górnictwa.

W środę, pod patronatem „Trybuny Górniczej”, w Expo Silesia w Sosnowcu, rozpoczęła się konferencja „Górnictwo musi inwestować”. Tematem były inwestycje w górnictwie oraz projekt Polityki energetycznej Polski do 2030 roku.

Rodzimy węgiel może być podstawą zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla Polski. Należy go jednak wykorzystywać do produkcji paliw płynnych i gazowych. W górnictwie węgla kamiennego trzeba sięgać po nowoczesne technologie, wykorzystywać metanu; szerzej wprowadzać produkcję skojarzoną (prądu i ciepła – dop. BW). Tym bardziej, że została objęta żółtym certyfikatem..
Po konsultacjach i wprowadzeniu poprawek projekt Polityki energetycznej Polski do 2030 roku powinien przyjąć rząd.

O koniecznych inwestycjach w polskim górnictwie, zasobach węgla, wydobyciu, inwestycjach początkowych – mówił Henryk Paszcza, zastępca dyrektora katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. - Obecna polityka energetyczna Polski przewiduje, że energetyka przez następnych 20 lat będzie oparta o węgiel kamienny. Bezpieczeństwo energetyczne kraju wymaga, aby akceptować inwestycje w sektorze węglowym nawet wówczas, gdy przejściowo będą pogarszać efektywność spółek węglowych – podkreślał Paszcza.

- Wiadomo już, że nie uda się spełnić tegorocznych założeń inwestycyjnych – nakładów w wysokości 2,77 mld zł. Po pierwszych sześciu miesiącach udało się zrealizować inwestycje na poziomie ubiegłorocznym, gdy w ciągu całego 2007 r. roku zainwestowano niespełna 2 mld zł” – podkreślił Paszcza.

Z bilansu udostępnionych pokładów węgla wynika, że żywotność kopalń bez inwestowania zakończy się za ok. 20-25 lat. Posiadane zasoby operatywne, czyli objęte koncesjami na wydobycie, są określane na ok. 30-35 lat - pod warunkiem dokonania znacznych inwestycji.

Eksploatacja tych zasobów wymagałaby rozbudowy i modernizacji istniejących 31 kopalń. Górnicy schodzą w nich coraz niżej – w 2000 r. średnia głębokość wydobycia wynosiła 616 metrów, w 2007 r. było to już 650 metrów. Łączna długość frontu eksploatacyjnego w 2000 r. wynosiła 40 km, w 2007 r. było to już tylko 27 kilometrów.

W 2000 r. przy rocznym wydobyciu 102,2 mln ton węgla, roczne nakłady inwestycyjne sięgały 1,017 mld zł. W 2007 r., gdy wydobyto 87,4 mln ton, na inwestycje wydano już 1,929 mld zł – skok ten możliwy był jednak w znacznym stopniu dzięki umorzeniu w 2003 r. zobowiązań zakładów górniczych.

Osiągnięcie w 2015 r. wydobycia rzędu 95-98 mln ton, wobec obecnych 87,4 mln ton wymaga przede wszystkim dużych nakładów na inwestycje początkowe. Rządowa strategia dla górnictwa przewiduje wydanie na ten cel do 2015 r. ok. 6,5 mld zł.

Kwota ta ma umożliwić sfinansowanie 39 inwestycji – 19 z nich to budowa nowych lub rozbudowa istniejących poziomów wydobywczych, 5 to budowa nowych szybów. Pozostałe zadania obejmują modernizacje zakładów przeróbki węgla, zakupy wydajnych kompleksów ścianowych i uruchomienie centralnej klimatyzacji.

- To zadania strategiczne, które muszą zostać zrealizowane. Efektami ich realizacji byłoby udostępnienie 1,184 mld ton węgla i zwiększenie bazy zasobowej po 2015 r. z 2,178 mld ton do 3,363 mld ton (o 54 proc.). Skutkowało by to m.in. wydłużeniem żywotności kopalń i wzrostem bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział Paszcza.

- Górnictwo charakteryzuje się pewną bezwładnością. Dlatego też o wiele wyższe nakłady inwestycyjne przyniosą efekt dopiero w przyszłości - podkreślał Henryk Paszcza.

Na dodatek minister finansów w projekcie budżetu na przyszły rok niespodziewanie i bez uzgodnień z resortem gospodarki odebrał górnictwu 408 milionów złotych, jakie wcześniej zarezerwowano na tzw. inwestycje początkowe w kopalniach. Tymczasem zgoda Unii Europejskiej na specjalne warunki pomocy państwa w tym obszarze będzie obowiązywać tylko do 2010 r.

Przykład takiej inwestycji Jastrzębskiej Spółki Węglowej - Zagospodarowanie Pola Bzie-Dębina - przedstawił wiceprezes Andrzej Tor.

W czwartek dalszy ciąg konferencji.

11 września 2008 - Dzień Ministerstwa Skarbu Państwa

godz. 11.00

- Strategia prywatyzacji polskiego górnictwa – Jan Bury, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa

- Giełda jako źródło pozyskania środków – dr Janusz Zawiła, ekspert giełdowy

- Bogdanka wkrótce na giełdzie – prezes Mirosław Taras, Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA

- Droga Katowickiego Holdingu Węglowego na giełdę – prezes Stanisław Gajos, KHW SA


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.