Konferencja na temat zabytkowych kopalń pod patronatem nettg.pl
fot: Krystian Krawczyk
Kopalnia w Wieliczce włączyła do programu pobyty nocne na głębokości 135 m pod ziemią
fot: Krystian Krawczyk
„Problemy Ratowania Dziedzictwa Kultury Materialnej Zabytkowych Kopalń Państw Unii Europejskiej” będą tematem konferencji, która odbędzie się w dniach 4-6 listopada br. w wielickiej kopalni soli. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal nettg.pl.
Inicjatorem konferencji jest prezes Kopalni Soli „Wieliczka” Kajetan d’Obyrn. Przedstawiciele podziemnych zabytków oraz naukowcy zastanowią się m.in. nad finansowymi i prawnymi aspektami ochrony dziedzictwa kulturowego obiektów górniczych, zabezpieczaniem przed zagrożeniami naturalnymi oraz aktualnym stanem udostępnienia zabytkowych kopalń europejskich.
Celem konferencji jest wywołanie dyskursu na poziomie europejskim o wspólnej potrzebie ochrony zabytkowych obiektów kultury górniczej oraz próba wypracowania wspólnych, dobrych praktyk w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego podziemnych obiektów oraz mechanizmów, które ułatwią tę ochronę na szczeblu unijnym.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Parlament Europejski, Wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki Waldemar Pawlak oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konferencja organizowana jest z myślą o przedstawicielach kopalń z listy UNESCO oraz innych zabytkowych obiektach górniczych państw Unii Europejskiej