Konferencja: jeden rachunek za media i... telefon

fot: Maciej Dorosiński

Roaming stanowi od kilku do kilkunastu proc. rocznych przychodów operatorów

fot: Maciej Dorosiński

Współpraca firm z branży energetycznej, gazowej i telekomunikacyjnej jako szansa na pozyskanie nowych klientów, to główny temat piątkowej (25 kwietnia) debaty w PAP zatytułowanej "Telefon, energia, gaz - jeden rachunek".

Debata organizowana w ramach projektu Serwis PAP Energetyka Ekstra ma na celu omówienie strategii firm zainteresowanych świadczeniem wspólnych usług telekomunikacyjnych oraz dostaw energii elektrycznej i gazu oraz pozycji odbiorcy - klienta.

Ten rok może okazać się przełomowy dla rynku energetycznego. Firmy do niedawna wyspecjalizowane w jednym rodzaju usługi i podstawowej działalności, jaką jest wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej coraz chętniej nawiązują współpracę z branżą telekomunikacyjną, szukając możliwości zdobycia nowej grupy odbiorców. Wkrótce koncesje na obrót energią może otrzymać kolejna grupa telekomunikacyjna.

Choć po trwających kilka miesięcy analizach Polska Grupa Energetyczna i Orange ostatecznie nie osiągnęły porozumienia, to jednak drugi co do wielkości producent i sprzedawca energii w kraju - Grupa Tauron uruchomiła wspólnie z T-Mobile pilotażowy projekt oferty. Natomiast Polkomtel już pod koniec ubiegłego roku uruchomił sprzedaż energii elektrycznej swoim odbiorcom biznesowym.

Nowym zjawiskiem na rynku handlu energią są usługi typu "dual fuel", czyli dostawy łączonej energii i gazu. Na rozszerzenie działalności i zdobycie nowych klientów poprzez dodatkową usługę, jaką jest sprzedaż energii, decydują się firmy dotychczas działające i skoncentrowane na sektorze gazowniczym.

Największa firma - PGNiG na ten i przyszły rok zaplanowała rozszerzenie oferty dual fuel, która na początek była adresowana do największych klientów przemysłowych. Firma zamierza ją skierować do kolejnej grupy przedsiębiorców - małych i średnich firm i ma w planach szybki wzrost sprzedaży do 0,5 TWh w 2015 r. (w ubiegłym roku było 90 GWh). Oprócz podstawowego produktu, czyli gazu, energię oferuje też już prywatna spółka DUON.

Również jedna ze spółek specjalizująca się od wielu lat w handlu gazem płynnym (LPG) ma w swojej ofercie energię. Zainteresowanie sprzedażą energii deklaruje też największy producent paliw w kraju - PKN Orlen. Firma rozważa przygotowanie oferty na 2016 r., czyli już po oddaniu do użytku nowego bloku we Włocławku. Choć ma on głównie służyć zaopatrzeniu w energię zakładów Anwil, to też PKN planuje sprzedawać energię odbiorcom biznesowym.

Na sprzedaż gazu decydują się potentaci energetyczni - paliwo gazowe klientom oferuje na przykład poznańska grupa Enea. Na początek oferta jest przeznaczona dla biznesu i stanowi uzupełnienie wcześniej zawartych umów na dostawy energii dla tej grupy klientów. Grupa liczy na możliwość rozszerzenia tej usługi w przyszłości także na grupę klientów indywidualnych. Podczas debaty w PAP omówione zostaną te nowe zjawiska na rynku energetycznym, szanse i bariery rozwoju dodatkowych usług.

W zgodnej opinii ekspertów warunkiem powodzenia ofert typu dual fuel będzie przekonanie klientów, że zyskują dzięki nim, płacąc niższe rachunki. Uczestnicy debaty ocenią też możliwości pozyskania nowych grup odbiorców i skuteczność działania firm jak również efekty dla klientów.

Gościem specjalnym debaty będzie wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Wśród uczestników są też eksperci i członkowie zarządów spółek: DUON, ENEA, Netia PGE, PGNiG, Polkomtel i Tauron Sprzedaż.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.