Komunikacja: piętnastka zastąpi czternastkę

fot: Tomasz Rzeczycki

Po kilkunastu latach powraca linia autobusowa nr 15, ale jej trasa tym razem nie będzie przebiegać obok dawnej kopalni Szombierki

fot: Tomasz Rzeczycki

W piątek, 31 sierpnia, po raz ostatni na trasę z Bytomia do Zabrza wyruszyły autobusy linii KZK GOP nr 14. Niegdyś dojeżdżali nimi do pracy górnicy do szybu Ignacy w Zabrzu Rokitnicy, czy do kopalń Miechowice i Dymitrow w Bytomiu.

Linia 14 była jedną z najstarszych linii autobusowych w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach uruchomiono ją 1 kwietnia 1958 r. Początkowo autobusy kursowały co 35 minut ze średnią prędkością nieco ponad 24 km/godz., a trasa z Bytomia przez Grzybowice do Zabrza liczyła 20,5 km.

Pod bramę kopalni
Przez pierwsze lata autobus jeździł przez Miechowice wzdłuż linii tramwajowej. Później, by skrócić górnikom z KWK Miechowice dojście do pracy, przesunięto trasę czternastki na ulice Francuska i Racjonalizatorów, a przystanek wyznaczono w pobliżu bramy kopalni. Po postawieniu WPK Katowice we wrześniu 1991 r. w stan likwidacji gospodarzem linii 14 zostało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Bytomiu, a od stycznia1995 r. podlegała ona KZK GOP w Katowicach.

Od 1 września tą samą trasą i według tego samego rozkładu jeżdżą między Bytomiem a Zabrzem autobusy linii 15. Pod takim numerem od 30 marca 1958 r. do początku XXI wieku funkcjonowała już inna linia autobusowa łącząca te dwa miasta, ale inną trasą – przez Szombierki i Biskupice. Z niej z kolei korzystali górnicy dojeżdżający do KWK Szombierki.

Ten sam numer - różne kierunki
Po co zmiana numeru? Motywowano ją ujednoliceniem numeracji linii autobusowych MZKP Tarnowskie Góry, KZK GOP Katowice i MZK Tychy. Trzej wymienieni organizatorzy komunikacji pasażerskiej na Górnym Śląsku posiadają od kilku miesięcy wspólną taryfę i te same bilety, jednak niektóre numery linii autobusowych powtarzają się. To pokłosie dawnej polityki tyskiego organizatora komunikacji, który pod koniec XX wieku tworzył nowe linie o dublujących się numerach. Tak powstały tyska linia nr 1 z Tychów do Katowic, chociaż już wcześniej jedynka jeździła po terenie Tarnowskich Gór; tak też było z tyską czternastką – znacznie młodszą od linii 14 Bytom-Zabrze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Letnie święto na Nikiszu. Odpust u Babci Anny

Tegoroczny Jarmark u Babci Anny odbędzie się w niedzielę, 26 lipca. Jak zwykle będzie towarzyszył odpustowi w parafii św. Anny w katowickim Nikiszowcu.

Przedsiębiorcy: To najtrudniejsze czasy do prowadzenia biznesu

Większość, bo 86 proc., polskich przedsiębiorców obawia się o przyszłość swojego biznesu, a 36 proc. uważa, że nie przetrwa kolejnej dekady - wynika z badania CRIF "Banking on Banks 2026. Usługi finansowe w czasach niepewności".

Resort analizuje różne warianty zmian skali podatkowej

Ministerstwo Finansów analizuje różne warianty zmian parametrów skali podatkowej - poinformował resort w odpowiedzi na pytanie  o podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego.

Carbotech w Łaźni Moszczenica. Elektroniczne brzmienia w industrialnej przestrzeni

Jastrzębie-Zdrój zyska nowe wydarzenie na kulturalnej mapie miasta. W sobotę, 1 sierpnia 2026 r., w Łaźni Moszczenica odbędzie się pierwsza edycja Carbotech — imprezy łączącej surową, pokopalnianą przestrzeń z muzyką elektroniczną.