Kompleksowe rozwiązanie problemu szkód w dolinie potoku Bielszowickiego

Kompania Węglowa każdego roku wykłada ze swego budżetu ok. 200 mln zł na likwidację szkód górniczych. Spowodowane wydobyciem węgla zniszczenia usuwane są najczęściej w oparciu o ugody. Jedną z nich zawarto w ub. piątek 26 bm. w Rudzie Śląskiej. Pod dokumentem swe podpisy złożyli Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej oraz Mirosław Kugiel, prezes zarządu Kompanii Węglowej.

Sprawa dotyczy rejonu ul. Bielszowickiej i potoku Bielszowickiego. Eksploatacja spowodowała już tam obniżenia terenu nawet do 9 metrów, skutkiem czego powiatowa ulica i tereny do niej przyległe zostały zalane i wyłączone z użytkowania. Jako że w tym miejscu pod ziemią zalegają pokłady węgla, które do 2020 r. można by eksploatować, istnieje niebezpieczeństwo dalszych osiadań powierzchni. Warunkiem uzyskania przyzwolenia władz samorządowych Rudy Śląskiej na dalszą eksploatację jest kompleksowe rozwiązanie problemu szkód właśnie w dolinie potoku Bielszolwickiego. Zadanie to realizować będzie kopalnia „Bielszowice”.

– Podpisanie dzisiejszej ugody jest znaczącym postępem w dziedzinie likwidacji szkód w naszym mieście. Ten problem poruszany był przez nas już od dawna. Dopiero aktualny zarząd Kompanii Węglowej zrozumiał nasze potrzeby. Będzie to duża inwestycja, która – mam nadzieję – poprawi jakość życia mieszkańców nie tylko Rudy Śląskiej, ale i całej aglomeracji. Droga połączy bowiem autostradę A-4 z Drogową Trasa Średnicową – zauważył Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej.

Szacunkowe koszty realizacji zadania, na obecnym etapie projektowania, wynoszą ok. 61,2 mln zł netto, z czego prawie 53 mln zł to koszty robót budowlanych związanych z przeniesieniem ulicy, budową przypór i rekultywacją terenu. Resztę pochłoną koszty wykupu nieruchomości i odszkodowań za składniki budowlane i czasowe zajęcia nieruchomości.

Warto również zauważyć, że materiałem budowlanym, który ma być zastosowany przy wznoszeniu drogi, będzie kruszywo z przetworzonych odpadów pochodzących właśnie z wydobywania kopalin.

– Zawarta ugoda jest dla Kompanii Węglowej bardzo istotna, bowiem umożliwia rozwój dalszej eksploatacji w rejonach kopalni „Pokój” i „Bielszowice” – podkreślił Mirosław Kugiel, prezes zarządu Kompanii Węglowej. – Spółki węglowe zawsze naprawiają szkody górnicze wyrządzone ruchem zakładów górniczych. Niekiedy trudności sprawiają uzgodnienia warunków ugód. W tym konkretnym przypadku materia też była skomplikowana, ponieważ cześć terenu, przez który przechodzi droga, jest własnością prywatną. Udało się jednak uzyskać konsensus. W rezultacie jest porozumienie.

Górnictwo z racji swego charakteru może być uciążliwe dla mieszkańców. Nie chcielibyśmy, aby było ono uciążliwe ponad miarę. Dlatego czynimy wiele, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Chcę też podkreślić, że Kompania Węglowa usuwa na bieżąco szkody, jakie eksploatacja węgla wyrządziła obiektom sakralnym. Obecnie prace remontowe prowadzone są w trzech kościołach w mieście, także pod okiem konserwatora zabytków, jeśli wymaga tego sytuacja. Oby ze wszystkimi samorządami udawało się nam nawiązywać tak dobre stosunki partnerskie, jak z Rudą Śląską

Tak wiec, po uzyskaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, zostanie wszczęta procedura wyłonienia ich wykonawcy. Szacuje się, że naprawa szkód w rejonie ul. Bielszowickiej będzie miała swój finał z końcem 2012 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy. 

Konferencja związkowców pod siedzibą JSW. Zarząd odpowiada i zapowiada program naprawczy

Sytuacja finansowa JSW była tematem konferencji zorganizowanej w piątek 26 czerwca pod siedzibą spółki przez reprezentatywne związki zawodowe. W odpowiedzi na stanowisko strony społecznej zarząd spółki zapewnił, że priorytetem pozostaje utrzymanie płynności finansowej oraz ochrona miejsc pracy.