Kompania Węglowa: Związkowcy mówią o zbliżeniu stanowisk

W ubiegłym tygodniu odbyła się kolejna tura negocjacji płacowych w Kompanii Węglowej. Po jednej stronie stołu zasiedli przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, zrzeszającego 13 działających w KW organizacji związkowych, po drugiej – członkowie zarządu firmy.

Negocjacje związane są z realizacją porozumienia płacowego zawartego 3 stycznia br. Górnicy zatrudnieni w KW otrzymali wówczas podwyżki w średniej wysokości 670 zł brutto, a wskaźnik wzrostu wynagrodzeń na 2008 rok przekroczył poziom 14,7 procent. Strona społeczna twierdzi jednak, że zaniżane są premie i liczba dniówek dołowych, w dodatku przekracza się limity sobotnio-niedzielne. Związkowcy twierdzą, że aby uniknąć spadku wynagrodzeń w drugiej połowie roku, konieczne jest podniesienie wskaźnika wzrostu przeciętnego wynagrodzenia o kolejne 2,3 proc.

Zdaniem Komitetu Protestacyjno-Strajkowego obecny fundusz płac KW jest niedoszacowany z powodu konieczności uregulowania nakazów płatniczych, wydanych przez Państwową Inspekcję Pracy po kontroli czasu pracy przeprowadzonej w KW. Z taką interpretacją nie zgadza się zarząd górniczej spółki twierdząc, że porozumienie ze stycznia jest realizowane, a postulowany przez stronę społeczną wzrost płac nie znajduje uzasadnienia.

W stanowisku zarządu KW z 16 lipca czytamy, że w związku z przyjęciami do pracy 7762 pracowników, z funduszu płac w 2008 roku muszą zostać wydatkowane dodatkowe środki w wysokości 189,5 mln zł. Biorąc pod uwagę podwyżki przeprowadzone na początku roku, tegoroczny fundusz płac wzrósł o 489 mln zł. Liczne przyjęcia do pracy skutkują także statystycznym spadkiem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co stworzy kopalniom rezerwę na pokrycie nakazów płatniczych wydanych przez PIP. Jeśli chodzi zaś o dniówki nadliczbowe w soboty i niedziele, to po pięciu miesiącach bieżącego roku ich limit w skali spółki przekroczony został o 0,5 procent. Zarząd podjął jednak działania, aby w rocznym podsumowaniu do takiego przekroczenia nie doszło.

Po zakończeniu ubiegłotygodniowych negocjacji Dominik Kolorz, szef górniczej „Solidarności”, powiedział „TG”, że doszło do pewnego zbliżenia stanowisk. Kolorz dodał, że dotąd nie spisano projektu porozumienia.

– Umówiliśmy się na kolejną turę rozmów, która nastąpi prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Do tego czasu trzeba zrobić kilka analiz ekonomicznych, dotyczących stopnia wykorzystania funduszu płac i możliwości finansowych Kompanii – mówił po negocjacjach Kolorz.

Jan Czypionka z biura prasowego Kompanii Węglowej powiedział, że kolejne spotkanie zarządu Kompanii ze stroną społeczną odbędzie się po posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, a więc najwcześniej w czwartek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.