Kompania Węglowa zarobiła na sprzedaży ERU

fot: Jarosław Galusek/ARC

Agregaty kogeneracyjne zasilane metanem w Szczygłowicach i Sośnicy spłaciły się w ciągu czterech lat...

fot: Jarosław Galusek/ARC

Około 15 mln zł uzyskała Kompania Węglowa ze sprzedaży jednostek redukcji emisji (ERU) japońskiej firmie The Chugoku Electric Power. To efekt utylizacji metanu, ujmowanego przez powierzchniowe stacje odmetanowania w ruchach Szczygłowice i Sośnica.

Umowa sprzedaży jednostek redukcji emisji, zawarta 15 września 2009 r., zakładała, że polska spółka do końca 2012 r. sprzeda swojemu partnerowi co najmniej 300 tys. zredukowanych jednostek emisji dwutlenku węgla. W rzeczywistości sprzedano aż 440 tys. jednostek emisji, które wygenerowane zostały w wyniku realizacji Projektu Wspólnych Wdrożeń "Utylizacja gazu kopalnianego ujmowanego przez powierzchniowe stacje odmetanowania w kopalniach Knurów-Szczygłowice i Sośnica-Makoszowy".

- 8 i 9 stycznia 2013 roku w ruchach Szczygłowice i Sośnica dokonano końcowego już audytu i weryfikacji jednostek ERU. Audyt ten dotyczył rozliczenia drugiego półrocza 2012 roku - informuje Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej ds. produkcji.

Jacek Mszyca, rzeczoznawca branży ochrony środowiska i energetyki - weryfikator procesów kogeneracji z firmy TÜV Rheinland Polska, który prowadził audyt, badał przede wszystkim zgodność stanu faktycznego z raportami przygotowanymi przez Kompanię Węglową. Sprawdził stan urządzeń pomiarowych oraz innej aparatury w kopalniach Knurów-Szczygłowice oraz Sośnica-Makoszowy, gdzie działają agregaty prądotwórcze napędzane metanem oraz instalacje do spalania tego gazu.

Opinia audytora trafi do Ministerstwa Środowiska i posłuży jako podstawa rozliczenia realizacji umowy z firmą The Chugoku Electric Power. Ze strony japońskiego partnera w końcowym audycie uczestniczyli Hideo Yata, Hirano Akira oraz Tomoho Umeda, reprezentujący Tomoho Group.

Podczas spotkania Marek Uszko przekazał list do Tomohide Karity, prezesa The Chugoku Electric Power, podpisany przez Joannę Strzelec-Łobodzińską, prezes KW, w którym zawarte są wyrazy uszanowania i podziękowania za dotychczasową współpracę. Pani prezes wyraziła także nadzieję, że zakończony wspólny projekt, związany z utylizacją metanu w naszych instalacjach, stworzył solidny fundament do dalszych biznesowych kontaktów pomiędzy naszymi firmami.

"Pragnę wyrazić uznanie dla profesjonalizmu wszystkich zaangażowanych w ten projekt pracowników. Osiągnięty sukces jest też wkładem naszych krajów w starania o poprawę środowiska na Ziemi. Życzę dalszych sukcesów zawodowych oraz pomyślnego rozwoju The Chugoku Electric Power Co. Inc." - czytamy w liście.

W spotkaniu, podsumowującym efekty trzyletniej umowy, brali także udział prof. Krzysztof Stańczyk i Piotr Krawczyk z Głównego Instytutu Górnictwa, który wspierał projekt od strony naukowo-technicznej.

Wśród 15 kopalń wchodzących w skład Kompanii Węglowej aż w 13 występuje różny stopień zagrożenia metanowego. W wielu z nich prowadzenie intensywnej eksploatacji bez odmetanowania nie byłoby możliwe. W ruchach Szczygłowice i Sośnica pozyskiwany pod ziemią metan wykorzystywany jest do zasilania agregatów kogeneracyjnych opalanych tym gazem. Silniki mają moc 1,95 MW każdy i w ciągu roku mogą wyprodukować ponad 30 tys. MWh energii elektrycznej. Ta wielkość odpowiada 10 proc. dziennego zapotrzebowania obu kopalń na energię w dni robocze i 30 proc. w dni wolne od pracy.

Oprócz poprawy bezpieczeństwa pracy i zysków pochodzących z oszczędności energii, zainstalowanie agregatów kogeneracyjnych wpłynęło również na ochronę klimatu. Spalanie gazu w silniku oznacza bowiem utylizację metanu, który wpływa na powstanie efektu cieplarnianego 21 razy bardziej niż dwutlenek węgla. Każdy z agregatów w wypadku stuprocentowego obciążenia zużywa około 8 m sześc. czystego metanu na minutę.

Po wygaśnięciu umowy z The Chugoku Electric Power Co. Inc. instalacje będą działać nadal, a otrzymywane ciepło może być wykorzystane w kopalnianej ciepłowni oraz w procesie produkcji chłodu do kopalnianej centralnej klimatyzacji.

- Ranga tego projektu dla Kompanii Węglowej wynikała z faktu, że zdążyliśmy skonsumować decyzje wynikające z Protokołu z Kioto, obowiązujące do końca 2012 roku. Cały proces audytu został przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami i zakończył się pozytywnie dla Kompanii. W tej chwili, po przeprowadzeniu rozliczeń jednostek emisji, czekamy na spływ środków na nasze konto. Gdy się to stanie, będziemy mogli powiedzieć, że pieniądze, wydane w latach 2007-2008 na budowę stacji odmetanowania i zainstalowanie agregatów kogeneracyjnych, wróciły do nas w tej samej wysokości. Środki te z pewnością zasilą proces inwestycyjny - wyjaśnia Marek Uszko.

Japońska firma The Chugoku Electric Power to trzeci co do wielkości producent energii w Japonii. Ponad połowa wytwarzanej przez nią energii pochodzi z węgla kamiennego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.