Kompania Węglowa straciła ponad 20 mln zł w wyniku dwóch awarii

20,7 mln zł straciła we wrześniu Kompania Węglowa z powodu szkód, jakie powstały w należących do firmy kopalniach Szczygłowice i Bielszowice.

W pierwszej zapadły się obiekty szybu wentylacyjnego, w drugiej zerwały się liny górniczej windy.

- 20,7 mln zł to łączne skutki obu awarii, widoczne w naszym wyniku finansowym. Dodatkowo obydwa zdarzenia spowodowały także konieczność ograniczenia wydobycia węgla, co poskutkowało ubytkiem produkcji i spadkiem przychodów – przypomniał we wtorek rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

We wtorek firma opublikowała swoje wyniki ekonomiczne za wrzesień i dziewięć miesięcy roku. Choć w samym wrześniu, kiedy zaczął się sezon grzewczy, KW na sprzedaży węgla zarobiła ponad 106 mln zł (566,3 mln zł po 9 miesiącach), jej zysk netto wzrósł zaledwie o 1,7 mln zł, do 23,4 mln zł po trzech kwartałach. Przychody spółki to ponad 9,3 mld zł.

Najbardziej na wyniku finansowym odbiła się katastrofa budowlana w kopalni Szczygłowice, gdzie 4 września zapadła się naziemna infrastruktura szybu wentylacyjnego: wieża szybowa, budynek stacji wentylatorów i rozdzielnia wysokiego napięcia. Łączne koszty związane z likwidacją zagrożenia i nieumorzoną wartością utraconych środków trwałych to 18,8 mln zł.

Znacznie większy jest spowodowany tą katastrofą ubytek przychodów. Z powodu zaburzenia wentylacji trzeba było wstrzymać lub ograniczyć eksploatację węgla z trzech ścian wydobywczych w dwóch kopalniach. Częściowo wentylację przywrócono, ale całościowa przebudowa systemu wentylacyjnego potrwa wiele miesięcy.

1,9 mln zł kosztowało we wrześniu Kompanię Węglową usuwanie skutków innej awarii, do której doszło 10 sierpnia w kopalni Bielszowice. Zerwały się tam liny nośne górniczej windy. Doszło to tego podczas ich wymiany. Przyczyny tego zdarzenia wciąż wyjaśnia specjalna komisja nadzoru górniczego.

Kompania Węglowa zatrudnia 64,9 tys. osób w 16 kopalniach. W ciągu trzech kwartałów 2008 r. kopalnie wydobyły 33,5 mln ton węgla. Zakładane na cały rok wydobycie sięgnie 44 mln ton, tj. ponad 2 mln ton mniej niż przed rokiem. Średnia cena węgla (za 9 miesięcy) wyniosła 223,58 zł za tonę, z czego 215,06 zł w kraju i 281,78 zł w eksporcie. W samym wrześniu cena w kraju zbliżyła się do 230 zł za tonę, a w eksporcie wyniosła 321,62 zł.

Z danych spółki wynika, że jej przeterminowane zobowiązania wobec kontrahentów w końcu września wynosiły 417,2 mln zł i były regulowane średnio 39 dni po terminie wymagalności. Podatki i inne zobowiązania publicznoprawne firma reguluje w terminie i na bieżąco.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.