Kompania Węglowa sprzedaje więcej węgla klientom indywidualnym

Kompania tabliczka 02 MD

fot: Maciej Dorosiński

Czwartkowe rozmowy odbędą się w siedzibie Kompanii Węglowej SA

fot: Maciej Dorosiński

Kompania Węglowa, największa górnicza spółka, w ostatnich miesiącach sprzedaje odbiorcom indywidualnym więcej węgla niż zakładała. Limity jednorazowej sprzedaży obowiązują nie tylko na najchętniej kupowany tzw. węgiel gruby, ale też na lepszej jakości miały.

Jak powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej, sprzedaż we wrześniu w stosunku do planów wzrosła o ok. 155 tys. ton; okazała się też większa niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Najbardziej we wrześniu - o ok. 50 tys. ton w porównaniu do sierpnia - wzrosła sprzedaż miałów.

Znaczny wzrost sprzedaży miałów wynika z wprowadzonego znacznie wcześniej ograniczenia sprzedaży węgla grubego odbiorcom indywidualnym - jednorazowo do 8 ton. Madej zaznaczył, że popyt na miały o wysokiej wartości opałowej wzrósł w ostatnich miesiącach tak mocno, że również wobec nich wprowadzono to ograniczenie.

Węgiel gruby to ok. 8 proc. całości wydobycia Kompanii Węglowej. 95 proc. węgla dla odbiorców indywidualnych spółka sprzedaje poprzez sieć autoryzowanych sprzedawców, z którymi ma podpisane - podobnie jak z energetyką zawodową - stałe umowy.

- Nie możemy stałym klientom, takim jak autoryzowani sprzedawcy, którzy mają 300 składów opałowych w całej Polsce, nie zapewnić węgla. (...) Pod kopalnie przyjeżdżają najczęściej handlarze, którzy chcą na tym zarabiać, my dajemy deputaty, musimy zapewnić górnikom dostęp do węgla - wyjaśniał powody wprowadzenia limitów Madej.

Spółka bez ograniczeń sprzedaje nadal miały energetyczne o niższej wartości opałowej, które w największej części wypełniają szacowane na kilka milionów ton przykopalniane zwały. Ożywienie następujące w drugiej połowie roku - po charakterystycznym dla miesięcy letnich osłabieniu sprzedaży - spowodowało jednak, że zwały zaczęły się kurczyć.

Ceny sprzedawanego przez Kompanię węgla utrzymują się na poziomie z analogicznego okresu ub.r. Spada jednak jego wydobycie; wiadomo, że będzie ono mniejsze niż w ub. roku. Powodem tego jest głównie zmniejszenie popytu w energetyce, a także m.in. rosnący import węgla. Nie równoważą tego okresowe wzrosty zapotrzebowania ze strony odbiorców indywidualnych, którzy stanowią mniejszą część w strukturze sprzedaży. Ponad 80 proc. węgla z KW to wykorzystywany głównie przez energetykę miał energetyczny.

Gdy w 2003 r. z kopalń pięciu spółek węglowych tworzono Kompanię Węglową, jej zakłady wydobywały łącznie ponad 56,8 mln ton. W 2006 r. było to 50,4 mln ton, rok później 46,8 mln ton, w 2008 r. niewiele ponad 44,5 mln ton, a w 2009 r. 42,2 mln ton. Spółka daje ok. 30 proc. całej produkcji węgla w Unii Europejskiej (udział wszystkich polskich spółek węglowych to ok. 50 proc.).

 

 O wzroście sprzedaży "czarnego złota" z kopalń Kompanii portal nettg.pl poinformował jako pierwszy:

 

Wzrasta sprzedaż węgla z kopalń KW

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.