Kompania Węglowa rozpoczyna negocjacje cenowe z elektrowniami

W najbliższych dniach Kompania Węglowa rozpocznie negocjacje z elektrowniami na temat przyszłorocznych cen węgla. Firma uspokaja, że proponowane przez nią podwyżki nie będą tak wysokie, jak spekuluje prasa.

Informujemy, że zaproponowana już Kompanii podwyżka cen energii jest nieproporcjonalnie wysoka do poziomu oferty cenowej naszej spółki, którą przedstawimy energetyce zawodowej – napisał w czwartkowym oświadczeniu rzecznik spółki Zbigniew Madej.

Przypomniał, że firma otrzymała oferty podwyżki cen energii elektrycznej na przyszły rok nawet o 40-60 proc. Z oświadczenia rzecznika spółki wynika, że zaproponowana energetyce podwyżka nie będzie tak wysoka. O tym, że górnictwo chciałoby podwyżki o 30-40 proc., mówili wcześniej energetycy.

W ubiegłym roku Kompania zapłaciła za energię ok. 430 mln zł. Z danych monitorującej sytuację w górnictwie Agencji Rozwoju Przemysłu wynika jednak, że w całym górnictwie energia to ok. 6,6 proc. wszystkich kosztów (dane za osiem miesięcy roku). Podwyżka cen energii dla górnictwa nie jest więc podstawowym parametrem, decydującym o cenie węgla dla elektrowni.

Przedstawiciele elektrowni mówili wcześniej, że uzasadniona podwyżka cen węgla w przyszłym roku to ok. 20 proc. – mniej więcej o tyle, według ARP, wzrosły do końca sierpnia tego roku koszty w górnictwie. Nieoficjalnie przedstawiciele środowiska górniczego mówili jednak, że kształtując ceny trzeba też wziąć pod uwagę spodziewany wzrost kosztów w przyszłym roku.

Oficjalnie KW nie podaje, jaką podwyżkę zaproponuje elektrowniom. W czwartkowym oświadczeniu rzecznik firmy sprostował nieprawdziwe – zdaniem przedstawicieli Kompanii – informacje o prawdopodobnym sposobie kształtowania cen, pojawiające się w prasie.

Wysokość cen będzie negocjowana z poszczególnymi elektrowniami. Nieprawdą jest, że oferty cenowe będą zależeć od wysokości zamówienia. Pierwszeństwo w tych negocjacjach będą mieć najwięksi klienci, co nie oznacza, iż otrzymają najlepsze warunki cenowe – czytamy w oświadczeniu.

Kompania Węglowa jest największym polskim producentem węgla energetycznego. Jej najwięksi klienci to Południowy Koncern Energetyczny z grupy Tauron oraz zaopatrująca elektrownie grupy EdF w Polsce firma Energokrak, a także m.in. Elektrownia Dolna Odra.

Rocznie KW sprzedaje ponad 21 mln ton węgla energetycznego. Cena dla największych odbiorców to obecnie średnio ok. 150-160 zł za tonę węgla o określonych parametrach. Poprzednia podwyżka, na przełomie lat 2007 i 2008, wyniosła średnio 11 proc., choć lepszy jakościowo węgiel zdrożał więcej. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.