Kompania Węglowa ma ponownie szukać inwestora dla kopalni Silesia

Sielsia PAP

fot: PAP

Do zakupu kopalni w Czechowicach-Dziedzicach zgłosiło się dwóch oferentów, którzy do 20 czerwca muszą pozostać niejawni

fot: PAP

Utrzymanie wydobycia węgla i ponowna próba pozyskania inwestora strategicznego - to najbardziej prawdopodobny wariant dla kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, zagrożonej zamknięciem po lipcowym unieważnieniu przetargu na sprzedaż majątku zakładu.

W czwartek prace zakończył specjalny zespół, którego zadaniem było wypracowanie rozwiązań, dotyczących przyszłości kopalni. Na podstawie ustaleń tego zespołu zarząd Kompanii Węglowej ma podjąć dalsze decyzje.

- Rekomendacją zespołu dla zarządu Kompanii Węglowej jest ponowna próba pozyskania inwestora dla kopalni. Szczegóły, takie jak forma czy termin poszukiwania inwestora, nie zostały określone w sprawozdaniu z prac zespołu. Będzie o tym decydował zarząd - powiedział PAP członek zespołu, a zarazem szef \"Solidarności\" w kopalni, Dariusz Dudek.

Dodał, że strona społeczna jest zadowolona z efektów prac zespołu. - Każde rozwiązanie, prowadzące do dalszej eksploatacji węgla w kopalni, wykorzystania jej olbrzymich zasobów oraz utrzymania miejsc pracy, jest dobre - ocenił.

Według Dudka, poszukiwania inwestora można rozpocząć w miarę szybko, ponieważ kopalnia dysponuje m.in. pełną dokumentacją, sporządzoną na potrzeby poprzedniego przetargu, który w lipcu został unieważniony.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej oficjalnie nie chcą mówić o ustaleniach zespołu. Liczące 70 stron sprawozdanie na polecenie jego szefa, wiceprezesa KW Jacka Korskiego, zostało utajnione dla opinii publicznej, przynajmniej do czasu, kiedy sprawą Silesii zajmie się zarząd spółki. Ma to nastąpić - według rzecznika KW Zbigniewa Madeja - \"niezwłocznie\", nie sprecyzował jednak dokładnie, kiedy.

- Ustalenia zespołu zostaną teraz przedstawione zarządowi. Do czasu podjęcia decyzji przez zarząd trudno ostatecznie przesądzać, jakie będą działania odnośnie Silesii. Nie komentujemy żadnych informacji na ten temat - powiedział Madej.

Według Dudka, ustalenia zespołu potwierdzają, że nie jest rozważane wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni i zamknięcie jej, choć zakład przynosi straty. Na przyszły rok planowane jest uruchomienie tam nowej ściany wydobywczej. Natomiast w przyszłości zarząd KW ma ponownie zapytać inwestorów branżowych, czy są zainteresowani np. wspólnym z Kompanią przedsięwzięciem lub kupnem kopalni.

Kopalnię za 250 mln zł chciała kupić szkocka grupa Gibson, która była jedynym oferentem w ogłoszonym przetargu. Jednak w lipcu przetarg na sprzedaż majątku zakładu unieważniono, bo inwestor nie spełnił w terminie wszystkich formalności. Przedstawiciele Gibson Group deklarowali natomiast, że procedury formalne są w toku i zostaną spełnione.

Inwestor chciał przedłużenia czasu obowiązywania oferty przetargowej do końca września, jednak zarząd KW uznał to za niedopuszczalne. Poprzedni termin upłynął z końcem czerwca. Grupa Gibson zaskarżyła decyzję o unieważnieniu przetargu do sądu. Pozew został w pierwszej instancji oddalony ze względów formalnych, teraz na rozpatrzenie czeka odwołanie od tej decyzji. KW nie widzi możliwości powrotu do rozmów z Gibsonem.

Po unieważnieniu przetargu, w Kompanii Węglowej powołano zespół, który ma przeanalizować sytuację i możliwości dalszego działania kopalni \"Silesia\". Początkowo miał on zakończyć pracę do końca września, potem termin przedłużono do końca października.

Wcześniej jako jedyną alternatywę wymieniano tzw. uśpienie kopalni, czyli zamknięcie jej, ale z możliwością późniejszego powrotu do złóż. Wiadomo jednak, że obecnie zarząd firmy nie myśli o zamknięciu Silesii.

Według wcześniejszych informacji KW, \"Silesia\" przynosi rocznie ponad 36 mln zł strat, a nakłady potrzebne na udostępnienie tam nowych złóż to ok. 1,3 mld zł.

Związkowcy z kopalni przekonują, że straty to efekt braku inwestycji, który doprowadził do zmniejszenia wydobycia. Ich zdaniem, zakład może być rentowny. Związki sprzyjały wcześniej sprzedaży kopalni Gibsonowi i obwiniały zarząd KW, iż unieważniając przetarg działa na szkodę firmy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.