Kompania Węglowa: koniec umowy z Chugoku Electric Power

fot: Jan Czypionka

Umowa między Kompanią Węglową a Chugoku Electric Power została zawarta w 2009

fot: Jan Czypionka

Kompania Węglowa zakończyła trzyletnią umowę z japońską firmą Chugoku Electric Power. Dzięki współpracy polski producent węgla zarobił ok. 15 mln zł na sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Pozyskano je w drodze użycia metanu do produkcji prądu.

Kupowane przez japoński koncern z Hiroszimy jednostki to nie standardowe uprawnienia emisyjne, z jakich korzysta np. energetyka czy hutnictwo, ale tzw. ERU - jednostki zredukowanej emisji (z ang. emission reduction units). Powstają one w wyniku przeliczenia ilości metanu, który nie trafi do atmosfery, na redukcję emisji dwutlenku węgla. To jeden z mechanizmów, zawartych w Protokole z Kioto.

Umowę w tej sprawie obie firmy zawarły w 2009 r. Z końcem 2012 r. porozumienie wygasło. W styczniu kopalnie Knurów-Szczygłowice i Sośnica-Makoszowy, gdzie działają instalacje spalające metan i wykorzystujące go do produkcji prądu i ciepła, odwiedził niezależny audytor, sprawdzający prawidłowość wywiązywania się Kompanii z umowy. Byli również przedstawiciele japońskiego partnera.

Występujący w złożach węgla metan jest gazem 21-krotnie bardziej cieplarnianym od dwutlenku węgla. Szacuje się, że ilość metanu, która dzięki wykorzystaniu go do produkcji prądu nie trafiła do atmosfery, odpowiada zmniejszeniu emisji CO2 o blisko milion ton.

Przedsięwzięcie, w ramach którego powstały jednostki ERU, to tzw. projekt wspólnych wdrożeń (JI - Joint Implementation) - jeden ze służących ochronie klimatu mechanizmów Protokołu z Kioto. Polega on na redukcji emisji dzięki inwestycjom krajów bardziej rozwiniętych w innych państwach.

Przy realizacji projektów zmniejszających emisję gazów cieplarnianych inwestor otrzymuje ERU, czyli jednostki redukcji emisji, równoznaczne z uprawnieniami do emisji C02. Może je sprzedać tym, których uprawnienia emisyjne są niewystarczające. Kraj kupujący jednostki zalicza je jako własną redukcję emisji. W czasie obowiązywania umowy, od września 2009 do końca 2012 r., Kompania sprzedała ok. 440 tys. jednostek ERU za ok. 15 mln zł.

Następstwem umowy KW ze stroną japońską było oddanie do użytku na początku maja 2011 r. instalacji spalania metanu w kopalni Sośnica. Jest ona połączona gazociągiem z powierzchniową stacją odmetanowania. Instalacje spalania metanu oraz zasilany tym gazem agregat prądotwórczy umożliwiają uzyskanie rocznie ok. 165 tys. jednostek ERU o wartości rynkowej blisko 5,5 mln zł.

Przedstawiciele Kompanii podkreślają, że budowa powierzchniowej stacji odmetanowania, oddanie do eksploatacji agregatu prądotwórczego oraz instalacji spalania metanu umożliwiło zagospodarowanie całości ujmowanego gazu. Przyniosło to poprawę bezpieczeństwa pracy, korzyści dla środowiska oraz zyski ze sprzedaży jednostek ERU. Umowa z japońskim partnerem wygasła, jednak instalacja będzie działać nadal.

- Instalacja będzie działać, a otrzymywane ciepło zostanie wykorzystane w kopalnianej ciepłowni oraz w procesie chłodzenia w kopalnianej centralnej klimatyzacji - powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Koncern Chugoku Electric Power, który kupuje od KW jednostki ERU, zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją prądu do kilku milionów odbiorców indywidualnych i przemysłowych w zachodniej Japonii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.