Kompania: węgiel za 2,4 mld zł trafi do Grupy Tauron

fot: Jarosław Galusek/ARC

W 2011 r. przychody górnictwa węgla kamiennego wyniosły 29,4 mld zł; dochody państwa w tym czasie wyniosły ok. 297 mld zł

fot: Jarosław Galusek/ARC

W piątek (1 marca) Tauron Polska Energia podpisał trzyletnią umowę z Kompanią Węglową na dostawy węgla dla spółek Grupy Tauron. Wartość kontraktu szacowana jest na 2,4 mld zł - poinformowały portal górniczy nettg.pl służby prasowe Taurona. Umowa ta zastępuje dotychczas obowiązujący kontrakt podpisany w roku 2010.

Grupa Tauron jest jednym z największych odbiorców węgla kamiennego w kraju. Około 90 proc. produkcji energii opiera na tym paliwie, dlatego umowy wieloletnie, gwarantujące dostawy surowca, są dla Grupy kluczowe. W ostatnich latach elektrownie i elektrociepłownie Grupy spalały rocznie ok. 11 mln ton węgla kamiennego.

- Rozmowy z Kompanią Węglową, które poprzedziły zawarcie kontraktu, uważam za bardzo konstruktywne. Nasz partner uwzględnił obecne realia na rynku energii elektrycznej i sytuację na rynku węgla kamiennego - mówi Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. ekonomiczno-finansowych.

- Podczas spotkań poprzedzających zawarcie umowy wspólnie pracowaliśmy nad znalezieniem formuły satysfakcjonującej obydwie firmy, z jednej strony uwzględniającej zarówno aktualne ceny surowca, jakim jest węgiel, jak i produktu, jakim jest prąd, z drugiej natomiast strony opierającej się na parametrach - wolumenowym, czasowym oraz na aktualnych prognozach rynkowych - powiedział Wojciech Kotlarek, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej ds. sprzedaży i marketingu.

Kompania Węglowa jest największym dostawcą węgla kamiennego dla Taurona, dostarczającym ok. 45 proc. zużywanego paliwa. Ponad 35 proc. pochodzi z Południowego Koncernu Węglowego, spółki wydobywczej Grupy Tauron, a pozostałe ok. 20 proc. dostarczają pozostali dostawcy, w tym m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy.

Kontrakt, który będzie obowiązywał do końca grudnia 2015 roku, jest kontynuacją dotychczasowej współpracy. W 2010 r. Tauron Wytwarzanie (wtedy pod nazwą Południowy Koncern Energetyczny) zawarł trzyletnią umowę na zakup węgla, w ramach której zrealizowano dostawy o wartości niemal 2 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.