Kompania: Marian Turek nowym przewodniczącym rady nadzorczej

fot: Jarosław Galusek/ARC

prof. Marian Turek został nowym przewodniczącym rady nadzorczej Kompanii Węglowej

fot: Jarosław Galusek/ARC

Prof. Marian Turek został nowym przewodniczącym rady nadzorczej Kompanii Węglowej, największej spółki wydobywczej w Unii Europejskiej - dowiedział się portal górniczy nettg.pl w Ministerstwie Gospodarki, które sprawuje nadzór nad górnictwem. Na stanowisku tym zastąpił prof. Macieja Kaliskiego, który został odwołany.

Nie jest to jednak koniec zmian w radzie nadzorczej Kompanii. W skład gremium wszedł także prof. Marek Bryx, prorektor ds. zarządzania w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Ponadto radę uzupełnił Jarosław Bełdowski, zastępując Mirosława Pawełczyka, który złożył rezygnację.

Prof. Marian Turek jest dziekanem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Obszar jego zainteresowań badawczych obejmuje organizację i ekonomikę górnictwa. Był m.in. prezesem prezesem Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego (PARGWK) oraz wiceprezesem zarządu Kompanii Węglowej - do 19 marca 2003 r. Prof. Turek był członkiem rady kierowanej przez prof. Macieja Kaliskiego.

Prof. Marek Bryx z SGH Mariana Pawełczyka, specjalizuje się w rynku nieruchomości. W latach 2001-2004 prof. Bryx pełnił funkcję podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, a w latach 2003-2007 był członkiem Zespołu Doradców Ekonomicznych Prezydenta RP. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych poświęconych rynkowi nieruchomości, polityce mieszkaniowej i rewitalizacji.

Ostatnim nowym członkiem rady nadzorczej Kompanii jest Jarosław Bełdowski, wiceprezes-pierwszy zastępca prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego na Katolickim Uniwersytecie w Leuven w Belgii, staże badawcze na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii. Absolwent licznych kursów badawczych i szkoleń z zakresu bankowości i zarządzania m. in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Systemu Banków Centralnych. Pracował m. in. w Narodowym Banku Polskim, Komisji Nadzoru Finansowego, a także w Ministerstwie Sprawiedliwości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.