Komisja sejmowa: nie wstrzymywać prac nad ustawą o biopaliwach

fot: Andrzej Bęben/ARC

Ludwik Dorn przypomina że, pakiet uderzy w kraje, których energetyka jest oparta na węglu...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Komisja nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych odrzuciła w środę (17 grudnia) wniosek o wystosowanie apelu o wstrzymanie prac nad nowelizacją ustawy o biopaliwach, czego domagali się m.in. posłowie PiS.

Na posiedzeniu komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych członek tej komisji Ludwik Dorn (niezrzeszony) i wiceprzewodniczący komisji Piotr Naimski (PiS) wnioskowali o wystosowanie apelu do marszałka Sejmu o wstrzymanie trzeciego czytania nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele rządu wskazywali, że członkowie komisji nie powinni opowiadać się za wstrzymaniem prac legislacyjnych nad tym projektem nowelizacji. Podczas głosowania nad tym wnioskiem poparło go czterech posłów, przeciw było 12.

Trzecie czytanie tego projektu ustawy jest zaplanowane na piątek 19 grudnia. Według zapowiedzi wicepremiera i szefa Ministerstwa Gospodarki Janusza Piechocińskiego, jego resort chce, by ustawa weszła w życie najpóźniej w lutym 2015 r.

Szybkie wejście w życie ustawy może przesądzić o zastosowaniu i wysokości kar, jakie na Polskę może nałożyć Trybunał Sprawiedliwości. W opinii Rzecznika Generalnego TS Melchiora Watheleta z 11 grudnia, Polska nie spełniła ciążącego na niej obowiązku wdrożenia dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Rzecznik zaproponował, by Trybunał stwierdził naruszenie przez nasz kraj prawa UE.

Polskę pozwała w 2013 r. Komisja Europejska, która zaproponowała karę dzienną wynoszącą ponad 133 tys. euro, płatną od wyroku do wdrożenia przepisów UE. Później jednak ze względu na przyjęcie przez Polskę części wymaganych przez nią przepisów, obniżyła żądaną karę do 61 tys. euro.

Dyrektywa, której celem jest osiągnięcie w Unii Europejskiej 20-procentowego udziału energii odnawialnej do 2020 r., miała być wdrożona przez kraje członkowskie do 5 grudnia 2010 r. Polska wprawdzie przyjęła kilka aktów prawnych w tej sprawie, ale KE stwierdziła, że żaden z nich nie wdraża w dostatecznym stopniu dyrektywy.

Co więcej - nasz kraj nie zmienił tego od marca 2013 r., kiedy KE poinformowała, że wnosi przeciwko Polsce pozew, a przegrana przed Trybunałem grozi Warszawie gigantycznymi karami za każdy dzień od wydania wyroku do wdrożenia przepisów UE.

Wathelet zaproponował w związku z tym nałożenie na Polskę okresowej kary pieniężnej w wysokości ponad 61 tys. euro za każdy dzień opóźnienia. Miałaby ona być naliczana do chwili, w której Polska przekaże KE informację o transpozycji dyrektywy. Kara - jak podkreślił rzecznik - ma skłonić państwo członkowskie "do podjęcia środków niezbędnych dla położenia kresu stwierdzonemu uchybieniu i do zapewnienia pełnej transpozycji dyrektywy".

W środę Ludwik Dorn na posiedzeniu komisji nadzwyczajnej przekonywał, że komisja powinna wystosować apel do marszałka Sejmu o wstrzymanie prac nad nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach - po to, by rząd miał czas na zastanowienie się nad konsekwencjami orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości, które może wiązać się z wysokimi karami dla Polski. Jego zdaniem uchwalanie tej nowelizacji może być odczytane jako "uznanie sposobu rozumowania Komisji Europejskiej".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.