Komisja Europejska: Z powodu Covid-19 spada zużycie energii w UE, ale wzrósł udział OZE

fot: Krystian Krawczyk

Niższe zużycie i wzrost produkcji energii słonecznej w krajach Unii Europejskiej przyczyniły się do tego, że odnawialne źródła energii sięgnęły 43 procent udział w unijnym miksie energetycznym

fot: Krystian Krawczyk

Z powodu pandemii Covid-19 spada zużycie energii w Unii Europejskiej. Jednocześnie rośnie udział energii ze źródeł odnawialnych w unijnym miksie energetycznym - wynika ze sprawozdania KE dotyczącego drugiego kwartału tego roku.

Z dokumentu KE wynika, że w dużej części UE obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią miały bezprecedensowy wpływ na rynek energii, powodując spadek zużycia gazu i energii elektrycznej odpowiednio o 10 proc. i 11 proc. w drugim kwartale w ujęciu rocznym.

Porównanie z drugim kwartałem 2019 r. pokazuje również głęboki wpływ na całą gospodarkę - spadek PKB o 14 proc. Jednocześnie niższe zużycie i wzrost produkcji energii słonecznej przyczyniły się do tego, że odnawialne źródła energii sięgnęły 43 proc. udział w unijnym miksie energetycznym. To nowy kwartalny rekord.

Hurtowe ceny energii spadły o 30-50 proc. i osiągnęły poziom niespotykany od ponad dekady.

Produkcja z węgla spadła o 34 proc. rok do roku. Produkcja energii ze źródeł jądrowych również została poważnie dotknięta kryzysem - spadła o 17 proc. rok do roku.

Zdaniem KE, popyt na pojazdy elektryczne (ECV) pozostał silny. "Rosnące zainteresowanie czystszą mobilnością zbiegło się z gwałtownym spadkiem sprzedaży samochodów z silnikiem Diesla i benzyną i spowodowało, że udział w rynku pojazdów ECV osiągnął rekordowy poziom 7,2 proc. w drugim kwartale 2020 r. (w drugim kwartale 2019 było to 2,4 proc.)" - podała KE.

Załamanie popytu związane z pandemią w wielu sektorach gospodarczych doprowadziło do spadku zużycia gazu w UE o 10 proc. w II kwartale 2020 r. W niektórych państwach członkowskich zużycie gazu spadło o 20-30 proc. w kwietniu w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku. Popyt na gaz ziemny był niższy nie tylko w przemyśle, ale również w energetyce.

W kontekście niskiego zapotrzebowania na gaz w UE hurtowe ceny gazu na niektórych hubach spadły w maju poniżej USA, co spowodowało anulowanie niektórych dostaw LNG. Ceny detaliczne dla przeciętnego odbiorcy przemysłowego spadły w II kwartale 2020 r. o 11 proc. rok do roku, a klienci w gospodarstwach domowych również cieszyli się niższymi cenami w większości stolic UE.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Air Arabia uruchomi w grudniu bezpośrednie loty z Katowic do Szardży

Air Arabia od 17 grudnia uruchomi bezpośrednie połączenie między Katowice Airport a Szardżą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rejsy będą odbywać się cztery razy w tygodniu.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.

KSSE wspiera strategiczną inwestycję Nitroerg

Spółka Nitroerg zbuduje w Krupskim Młynie nowy zakład produkcji wysokoenergetycznych materiałów wybuchowych podwójnego zastosowania – pentrytu oraz heksogenu. Projekt o wartości około 300 mln zł wspiera Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. - Inwestycja jest kolejnym przykładem wykorzystania możliwości, jakie od lipca 2025 roku Polska Strefa Inwestycji oferuje przedsiębiorstwom realizującym projekty w sektorze obronnym – podkreślił Rafał Żelazny, prezes KSSE.

Uczcili rocznicę strajku w Fazosie i opiekuna Solidarności

Z okazji 36. rocznicy strajku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos w Tarnowskich Górach  w kościele pw. Piotra i Pawła odbyła się uroczysta msza święta. Pod tablicami poświęconymi strajkującym i Solidarności złożono kwiaty. W zbiegu ulic Opolskiej, Cebuli i Królika odsłonięto tablicę z nazwą skweru. Od teraz nosi on oficjalnie imię ks. Zygmunta Trochy, proboszcza parafii Piotra i Pawła w latach 1976-2006, który duszpasterską opieką objął „Solidarność”.