Koleje: Nowa specjalna spółka

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało wczoraj powołanie spółki specjalnego przeznaczenia, która zajmie się przygotowaniem i budową kolei dużych prędkości w Polsce.

Nowa linia, którą zbuduje spółka specjalna, będzie kosztowała 22 mld zł. Spółka ma powstać już teraz, chociaż prace budowlane ruszą dopiero w 2014 roku - ujawnił wtorkowy \"Parkiet\".

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że jesienią 2008 r. zostanie powołana spółka specjalnego przeznaczenia do budowy kolei dużych prędkości w Polsce (tak zwanej linii \"Y\"). Pomysł, aby tworzyć taki podmiot już teraz, wzbudza kontrowersje. Eksperci pytają, czym ma się zajmować spółka, jeśli pierwsze prace budowlane związane z linią \"Y\" mają ruszyć dopiero w 2014 r.?

Przez pryzmat stanowisk

Wczoraj minister infrastruktury Cezary Grabarczyk skierował do konsultacji społecznych Program budowy i uruchomienia kolei dużych prędkości w Polsce. - Mamy czas do września. Potem programem zajmie się Rada Ministrów - mówi \"Parkietowi\" Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy resortu. Dodaje, że zostanie też powołana spółka, która zajmie się budową KDP.

- To zdecydowanie za wcześnie. Spółka, jeśli już musi powstać, to dopiero na etapie wykupu gruntów - mówi Adrian Furgalski, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych \"TOR\". - W Polsce na sprawy kolei wciąż patrzy się przez pryzmat tworzenia nowych stanowisk do obsadzenia - dodaje. Zdaniem Furgalskiego, należy się zastanowić, czy taki podmiot w ogóle jest potrzebny? - Jeśli jednak resort ministra Grabarczyka zdecyduje się na to rozwiązanie, to akcjonariuszami spółki nie powinny być PKP i PLK - uważa Furgalski. Jego zdaniem, byłoby najlepiej, gdyby budową KDP zajęła się spółka celowa, podległa bezpośrednio ministrowi infrastruktury, w akcjonariacie której znaleźliby się prywatni inwestorzy. - Tak kosztownej inwestycji nie uda się zrealizować bez kapitału prywatnego - stwierdza Furgalski.

To będzie kosztowało 22 mld
W latach 2014-2019 za 22 mld zł Warszawa zyska superszybkie połączenie kolejowe z Poznaniem i Wrocławiem, z rozwidleniem w okolicy Kalisza (stąd nazwa \"Y\"). Pierwsi pasażerowie pojadą nowoczesnymi pociągami z prędkością 250 km/h w 2020 r. Rząd prognozuje, że projekt zacznie na siebie zarabiać około 2040 r. - napisał \"Parkiet\".

- Żadna polska firma samodzielnie nie podejmie się realizacji tak dużego projektu - uważa Furgalski. Jego zdaniem, do budowy linii \"Y\" zostanie utworzone olbrzymie konsorcjum z udziałem podmiotów zagranicznych. Kapitał mają dostarczyć instytucje finansowe, dla których 40-letnie oczekiwanie na zwrot z inwestycji nie stanowi problemu.

Furgalski zakłada, że operatorem obsługującym linię \"Y\" będzie PKP Intercity, działające także we współpracy z zagranicznymi firmami. - Wiem, że w PKP odbyły się już wstępne rozmowy z operatorami szybkiej kolei w Hiszpanii AVE czy włoskiej Eurostar - zdradza Furgalski.

I jeszcze 3,2 mld na tabor
Z rządowego programu wynika, że zakup nowego taboru kolejowego do obsługi linii \"Y\" pochłonie 3,2 mld zł. - Swoje pociągi na pewno zaoferują Polsce takie firmy, jak Bombardier, Alsthom czy Siemens - uważa Furgalski. Dodaje, że być może ofertę złoży także włoski producent pociągu Pendolino, Fiat Ferroviaria.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.