Koksownia Przyjaźń: Przystąpiono do obmurowania ,,jedynki\"
Modernizacja tej jednostki - wyłączonej po przeszło 20 latach eksploatacji - wpisuje się w strategię rozwoju dąbrowskiej koksowni, obejmującej rekonstrukcję czterech najstarszych z tutejszych baterii.
Wartość całej inwestycyjnej operacji - zarysowanej po 2013 rok - ma wynieść około 1 mld złotych. W samo odtworzenie ,,jedynki\" firma zaangażuje około 250 mln złotych. Odnowienie produkcji w tej baterii ma nastąpić po kilkunastu miesiącach.
Pierwsze kształtki wymurówki ,,jedynki\" wbudowali we wtorkowe przedpołudnie Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, Edward Szlęk, prezes ,,Przyjaźni\" oraz Wiesław Pietras, prezes spółki ,,Pieceksport-Piecbud\", tj. firmy, będącej głównym realizatorem modernizacyjnego
przedsięwzięcia.
- Liczę, że inwestycja zostanie zakończona w ustalonym terminie, a jej rezultaty przyczynią się do podtrzymania pozycji ,,Przyjaźni\" jako wiodącego producenta koksu w Europie - powiedział po tej ceremonii, uosabiający właściciela koksowni, prezes Zagórowski.