Knurów-Szczygłowice: nowy most na Bierawce

1379096755 bierawka arc kw

fot: KW SA

Budowa mostu na Bierawce pozwoli na zminimalizowanie skutków wydobycia oraz odblokowanie eksploatacji górniczej w partii centralnej złoża ruchu Szczygłowice

fot: KW SA

Będzie miał ponad 70 m długości, 8 m rozpiętości i już w połowie przyszłego roku umożliwi przełożenie koryta rzeki Bierawki. Najważniejsze jednak, że dzięki budowie mostu i realizacji trzech innych przedsięwzięć kopalnia Knurów-Szczygłowice nie tylko zapobiegnie negatywnym skutkom wydobycia, ale też odblokuje możliwość eksploatacji cennych ortokoksowych pokładów węgla.

Most na Bierawce zbudowany zostanie pod nasypem linii PKP relacji Zabrze-Makoszowy-Leszczyny.

- Inwestycja ta stanowi jedno z czterech zadań w ramach robót profilaktyczno-naprawczych, mających na celu ochronę powierzchni terenów miasta Knurów i gminy Czerwionka-Leszczyny przed szkodami związanymi z dokonaną i projektowaną eksploatacją górniczą. Do zadań tych, obok budowy mostu, należą podwyższenie prawego obwałowania rzeki (od potoku Jordanek w Czuchowie do szlaku PKP w Szczygłowicach), przebudowa przepompowni wód na potoku Szczygłowickim oraz nadbudowa 400-metrowego odcinka ul. Zwycięstwa w rejonie potoku Szczygłowickiego - precyzuje Remigiusz Ziarno, dyrektor Biura Gospodarki Złożem i Ekologii w Kompanii Węglowej.

Po wykonaniu tych zadań, dzięki którym skutki eksploatacji zostaną zminimalizowane, możliwe będzie odblokowanie eksploatacji górniczej w partii centralnej złoża Szczygłowice. Umożliwi to wydobycie około 14 mln t węgla w dwóch partiach: na południe od wytycznych wschodnich (25 ścian) oraz w tzw. fałdzie knurowskim.
Po nadbudowaniu prawego wału przeciwpowodziowego Bierawki będzie można odblokować eksploatację kolejnych kilku milionów ton zasobów węgla, zalegających w tzw. fałdzie knurowskim. Znajdują się tam najbardziej zasobne, w szczególności ortokoksowe pokłady (od pokładu 403/1 do 408/3), informuje Dariusz Ignacy, główny inżynier mierniczo-geologiczny kopalni Knurów-Szczygłowice.

Most będzie gotowy 30 czerwca 2014 r. Wcześniej, nim ruszą właściwe prace budowlane, konieczna była rozbiórka torów PKP i budowa dróg technologicznych. Następnie na wlocie i wylocie rzeki Bierawki powstanie 240 m murów oporowych. Kolejnym krokiem będzie wykonanie nowego koryta wylotowego rzeki Bierawki, po czym przestrzeń pomiędzy ścianami szczelinowymi nowego mostu zostanie odkopana i rzeka będzie przekierowana do nowego koryta. Na koniec stary przepust zostanie zlikwidowany, a tory PKP odbudowane. Nowy most, wykonany w technologii ścian szczelinowych, będzie usytuowany równolegle do starego przepustu. Osie starego i nowego obiektu znajdują się w odległości 30 m od siebie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.