Klatki oszczędzają pieniądze, a nade wszystko ograniczają ludzki wysiłek

1602138310 zgjanian mareklocher

fot: Marek Locher/Tauron Wydobycie

W Zakładzie Górniczym Janina jest gotowy nowy szyb, dzięki czemu udało się dotrzeć do poziomu 800

fot: Marek Locher/Tauron Wydobycie

Trudno powiedzieć, która prezentuje się okazalej. W polskim górnictwie węgla przybywa ich z roku na rok. Najważniejsze, że wszystkie spełniają to samo zadanie. Oszczędzają pieniądze, a nade wszystko ograniczają ludzki wysiłek.

W ruchu Jankowice kopalni ROW, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, klatka wielkogabarytowa w szybie 8 funkcjonuje do poz. 700 m. Doskonale spełnia swe zadania, ponieważ pozwala na transport 120 ludzi jednocześnie. Można nią również zwozić elementy wielkogabarytowe, łącznie z większością sekcji obudowy zmechanizowanej w całości.

Z kolei szyb Foch I w ruchu Knurów stał się głównym szybem transportowym dla całej kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jednym z elementów jego modernizacji była zabudowa klatki do transportu elementów długich i wielkogabarytowych, kierowanych do obydwu ruchów. Klatką gigantem opuszczanych jest każdego dnia od 100 do 150 jednostek transportowych.

Czteropiętrowa klatka wielkogabarytowa, zamontowana w szybie Janina VI ZG Janina, wchodzącej w skład Tauron Wydobycie, jest przystosowana do jazdy ludzi i transportu materiałów oraz wydobycia kamienia w wozach urobkowych z prędkością 12 m/s. Droga jazdy wynosi ponad 790 m. Będzie można nią przewozić aż 24 t materiałów jednocześnie. To tyle, ile ważą dwa autobusy. Uruchomienie transportu materiałów nowym wyciągiem szybowym znacznie przyspieszy prace transportowe w kopalni z uwagi na znaczące skrócenie drogi transportu materiałów oraz zmniejszenie liczby i rodzaju środków transportowych. Ponadto rozwiązanie to ogranicza pracochłonność procesów związanych z koniecznością demontażu oraz ponownego montażu urządzeń i konstrukcji w miejscu zabudowy, a także ogranicza koszty remontów urządzeń wydawanych w całości na powierzchnię.

Jazda ludzi odbywać się będzie na czterech piętrach klatki. Maksymalna możliwa liczba pracowników na piętrze podczas ruchu naczynia to 50 osób, a to umożliwia jednoczesny transport nawet 200 pracowników. Nowoczesny transport skróci prawie 20-krotnie czas dotarcia załogi kopalni do miejsc pracy.

Na zaawansowanej w blisko 90 proc. budowie poziomu 800 m ZG Janina trwa właśnie testowanie szybkiego transportu materiałów. Klatka wielkogabarytowa w Janinie to zdecydowanie jedna z największych konstrukcji tego typu w Polsce. Maszyna wyciągowa posiada nowoczesny układ sterowania. Głównie wykorzystywanym trybem pracy jest tryb automatyczny, co poprawia bezpieczeństwo pracy oraz przyspiesza wykonywanie prac transportowych, obsługi jazdy ludzi i przeprowadzanych kontroli.

– Zaletą konstrukcji nowoczesnej klatki zjazdowej jest możliwość transportu urządzeń wielkogabarytowych bez konieczności ich demontażu, co istotnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa załogi i znacząco obniża koszty zbrojenia ścian wydobywczych. Maksymalna długość transportowanych elementów pionowo w klatce wynosi ponad 10 metrów – podkreśla Wojciech Kamiński, dyrektor techniczny Zakładu Górniczego Janina.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.