KIG przyznała nagrody i wyróżnienia Innovatica
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Zakłady Azotowe w Puławach - to niektórzy laureaci nagród i wyróżnień Innovatica Krajowej Izby Gospodarczej.
Nagrody zostały wręczone w piątek podczas I Kongresu Innowacyjnej Gospodarki. Zdaniem prezesa KIG Andrzeja Arendarskiego, innowacyjność jest warunkiem sine qua non dalszego rozwoju polskiej gospodarki. - Bez niej przedsiębiorcy już niebawem mogą pozostać bez szans na konkurowanie na globalnym rynku - powiedział na Kongresie.
- Robert Merton, ojciec amerykańskiej socjologii, a jednocześnie ojciec noblisty w dziedzinie ekonomii, przedstawił jedną z ciekawszych definicji innowacji. Jego zdaniem, innowacyjność to jedna z dewiacji społecznych. (...) Początkowo działania innowacyjne spotykają się w społeczeństwie czy grupie społecznej z lekceważeniem lub ostrą krytyką. Z czasem jednak upowszechniają się i stają się w końcu zachowaniami konformistycznymi. Tak rozwija się nasza cywilizacja. Tak rozwija się również nauka - dodał.
Pawlak otrzymał nagrodę specjalną za skuteczne i konsekwentne dążenie do budowy e-gospodarki w Polsce. W kategorii "Innowacyjna Uczelnia - instytucja badawcza" nagrodę otrzymał Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia, a wyróżniony został Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich otrzymał nagrodę w kategorii "Innowacyjny produkt". W tej kategorii wyróżnienia otrzymały: Instytut Obróbki Plastycznej i Zakłady Azotowe "Puławy". W kategorii "Innowacyjna usługa, innowacyjne rozwiązanie" nagrodzona została Politechnika Poznańska.
"Innowacyjną osobowością" został prezes Grupy TP Maciej Witucki, a w tej kategorii wyróżnienie odebrał dyrektor biura promocji miasta Wrocławia Paweł Romaszkan.
Z kolei za najbardziej innowacyjną firmę uznane zostało Podkarpackie Centrum Produkcyjno - Wdrożeniowe Eko - Karpaty - za opracowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych w dziedzinie włókien i tkanin. W tej kategorii wyróżnione firmę Wasko SA.
Wśród gości Kongresu byli m.in. prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Michał Kleiber, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak i wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.