Kierowcy Poczty Polskiej testują elektrycznego Mercedesa eVito

1555593801 testy pojazdow elektrycznych w poczcie polskiej 3

fot: Poczta Polska

Testy samochodu potrwają do połowy maja

fot: Poczta Polska

Jak poinformowali przedstawiciele Poczty Polskiej, w ramach największych w Polsce testów aut elektrycznych, organizowanych przez spółkę, w Zabrzu testowany jest Mercedes eVito. Kierowcy Poczty Polskiej chcą przekonać się, jak w terenie sprawdza się jeden z najnowocześniejszych modeli.

Testy trwają od połowy lutego i zakończą się w połowie maja. W tym czasie kierowcy Poczty Polskiej w kilku miastach testują dostępne na polskim rynku auta do 3.5 tony o ładowności pow. 800 kg zasilane prądem elektrycznym. Pod uwagę brane są m.in.: parametry techniczno-użytkowe, takie jak przyspieszenie, hamowanie, komfort jazdy i obsługi, sposób ładowania akumulatorów i możliwa do przejechania liczbę kilometrów. Po przeprowadzeniu testu każdy użytkownik sporządzi krótki opis i ogólną charakterystykę pojazdu. Dodatkowo testom poddane są ładowarki do aut elektrycznych. 

Pocztowcy w praktyce zobaczą, jak sprawdza się w terenie: Renault Master Z.E., (wyjechał na polskie drogi w styczniu 2019 r.), Volkswagen e-Crafter (od czwartego kwartału 2018 r.), Maxus-Hitachi (od września 2018 r.) oraz Mercedes e-Vito (od stycznia 2019 r).

Testowany w Zabrzu Mercedes-Benz e-Vito jest wyposażony w akumulator o pojemności 41,4 kWh i posiada zasięg około 150 km. Akumulator można w pełni naładować w ciągu około 6 godzin, a moc 84 kW (114KM) i maksymalny moment obrotowy wynoszący 300 Nm, dostępny od pierwszego wciśnięcia pedału przyspieszenia, zapewniają dynamiczną jazdę. Pojazdy eVito przekazane do użytkowania w Poczcie Polskiej mają całkowitą długość wynoszącą 5140 mm, maksymalną ładowność użytkową 1073 kg i maksymalną objętość 6,6 m sześc. Instalacja akumulatora pod pojazdem umożliwia nieograniczone użytkowanie całej przestrzeni ładunkowej. Maksymalna dopuszczalna masa całkowita wynosi 3200 kg.

Do testów w Zabrzu trafiła także stacja ładowania pojazdów elektrycznych producentów Ecotap i INNC.

Poczta Polska zakłada, że jeszcze w tym roku zakupi pierwsze samochody elektryczne. Organizowane testy to element realizowanego programu „Elekromobilność”, który ma przygotować spółkę do wprowadzenia „Stref Czystego Powietrza”.

– Realizacja programu „Elektromobilność” oznacza dla spółki oszczędności związane z obniżeniemkosztów eksploatacyjnych. Koszt ładowania samochodów elektrycznych w naszych lokalizacjach będzie relatywnie niższy od  kosztu tankowania pojazdów paliwem. Wysokość oszczędności będzie uzależniona od parametrów auta – mówi Justyna Siwek rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej.

Od roku Poczta Polska organizuje największe w kraju testy aut elektrycznych. Do testów zaprosiła wszystkich producentów aut elektrycznych dostępnych na polskim rynku. W kwietniu 2018 r. w teście wzięło udział siedem marek aut o ładowności do 800 kg (Renault Kangoo Z.E., Zeppelin Goupil G4, Goupil G5,  Melex 391, Peugeot Partner Electric, Citroen Berlingo Electric, Nissan e-NV200, Streetscooter Work, Fiat Fiorino).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.