Kiedy ZA Puławy zaczną zagazowywać węgiel?
Do realizacji projektu Zakłady Azotowe Puławy i ich partner w projekcie – kopalnia węgla „Bogdanka” – zamierzają zawiązać spółkę celową. List intencyjny w tej sprawie podpisany został w połowie 2007 roku. Projekt powinien zostać zrealizowany w ciągu 5 lat. Koszty budowy instalacji do produkcji gazu na bazie węgla kamiennego wyniosą ok. 2 mld zł. Przedsięwzięcie zapewni „Puławom” 50 proc. ich zapotrzebowania na gaz i zapewni firmie dywersyfikację dostaw surowca. Zakłady Azotowe „Puławy” zużywają rocznie 900 mln metrów sześciennych gazu.
Drugim z realnych polskich przedsięwzięć dotyczących zgazowania węgla jest projekt realizowany przez PKE z Zakładami Azotowymi „Kędzierzyn”. Na początku października podpisano publicznie list intencyjny, dotyczący budowy zakładu. Obie instalacje – ta z Puław i ta z Kędzierzyna – zużyją łącznie 3 mln ton węgla. Transformacja węgla w gaz jest procesem bardzo efektywnym. 1,5 mln ton węgla jest ekwiwalentem 500 mln metrów sześciennych gazu ziemnego. O opłacalności przedsięwzięcia decyduje fakt, że cena gazu ziemnego nadal znacząco przewyższa cenę węgla, a analizy rynkowe wskazują, że nożyce cenowe będą się w dalszym ciągu rozwierać.