Kiedy koncentracja PGNiG i Orlenu?

1615287594 cysterna pgnig

fot: PGNiG

Stacja przeładunkowa LNG w Kłajpedzie rozpoczęła działalność pod koniec 2017 r. Od tego czasu liczba cystern załadowanych LNG przekroczyła tysiąc

fot: PGNiG

 - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta liczy na finalizację ustaleń dotyczących koncentracji PGNiG i Orlenu w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy - powiedział PAP Biznes Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Zaznaczył, że urząd dokonał pewnych ustaleń, które wymagają przedyskutowania ze stronami postępowania.

- Pozyskaliśmy już informacje z rynku, wiemy jak wyglądają udziały na poszczególnych rynkach właściwych. Wiemy jakie są stanowiska przedsiębiorców działających na tym rynku, ale także innych regulatorów, w tym prezesa URE. Jesteśmy na etapie kiedy zwróciliśmy uwagę na pewne elementy, które wymają absolutnie wyjaśnienia i mamy nadzieję, że w ciągu tych najbliższych kilku tygodni, być może dwóch, trzech miesięcy będziemy mogli finalizować ustalenia i przedstawić również opinii publicznej jak wyglądają postępy i decyzje regulatora w tym zakresie - powiedział Chróstny.

- Mamy pewne ustalenia, one oczywiście wymagają przedyskutowania ze stronami postępowania. Zawsze oczywiście tutaj też istotne są dla nas te informacje, które pochodzą z rynku, wskazujące na udziały, na strukturę i ten podstawowy cel, który chcemy osiągnąć zawsze, to jest brak istotnego ograniczenia konkurencji - dodał.

W październiku PGNiG zgłosiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiar koncentracji polegającej na połączeniu PGNiG i PKN Orlen.

W maju Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG. Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

Jak wówczas podano, połączenie jest najprostszym i najszybszym prawnym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w tej transakcji, który umożliwi szybką i pełną integrację aktywów i biznesów oraz maksymalizację efektów synergii z połączenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.