KHW: związkowcy powołali sztab protestacyjno-strajkowy

fot: Maciej Dorosiński

Holding gwarantuje absolwentom szkół prace w swoich kopalniach na stanowiskach robotniczych. Ponadto dla najlepszych uczniów przewidziane są stypendia.

fot: Maciej Dorosiński

Związkowcy z Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) powołali sztab protestacyjno-strajkowy. Obawiają się, że z powodu trudnej sytuacji spółki zagrożone są pensje pracowników. Holding zapewnia, że na wypłaty w najbliższych miesiącach środków nie zabraknie.

Jak powiedział szef Związku Zawodowego Sierpień 80 Bogusław Ziętek, powodem powołania sztabu jest groźba, że na skutek spadku sprzedaży węgla spółka zdecyduje o przestojach produkcyjnych w kopalniach, a mniejsze wpływy ze sprzedaży węgla będą skutkowały brakiem środków na pensje.

- Podtrzymujemy wcześniejsze informacje, że środki na wypłaty w najbliższych miesiącach są zapewnione - powiedział PAP rzecznik KHW Wojciech Jaros.

O sytuacji firmy związkowcy mają rozmawiać w czwartek (22 maja) z przedstawicielami zarządu KHW. - Jeżeli zarząd zapewni nas jutro na piśmie, że nie będzie przestojów i pieniądze na pensje są zapewnione, na pewno uspokoiłoby to nastroje - wskazał Ziętek.

Szef Solidarności w kopalni Mysłowice-Wesoła Krzysztof Urban podkreślił, że związkowcy nie walczą z zarządem, a ich działania są "dmuchaniem na zimne". - To także jest swoiste wołanie na puszczy. Wszyscy mówią głównie o trudnej sytuacji w Kompanii Węglowej, pomijając naszą spółkę, która poniosła w ostatnich latach największe koszty związane z restrukturyzacją - powiedział. Chodzi m.in. o dobrowolne odejścia i niższe niż w innych spółkach węglowych podwyżki. Dziś - podkreślił Urban - koszty wydobycia w kopalniach KHW należą do najniższych w branży.

Z powodu spadku zapotrzebowania na węgiel, na zwałach kopalń należących do KHW leży ponad 1,6 mln ton tego surowca. Z podobnym problemem boryka się największa górnicza spółka węglowa w Unii Europejskiej - Kompania Węglowa, która ma ponad 5 mln ton niesprzedanego węgla i dlatego niedawno na kilka dni wstrzymała wydobycie w części kopalń. Z powodu sytuacji na rynku, przede wszystkim spadku cen na świecie, w ubiegłym roku na sprzedaży węgla Kompania straciła ponad 1 mld zł.

- Nie jest tajemnicą, że sytuacja w całym górnictwie jest bardzo trudna. Spore nadzieje wiążemy z niedawnymi zapowiedziami rządu, który obiecał, że podejmie działania, których celem jest poprawa sytuacji w branży - podkreślił Jaros.

Premier Donald Tusk po niedawnej serii rozmów z górniczymi związkami i zarządami spółek obiecał promocję i ochronę polskiego węgla jako kluczowego paliwa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Szef rządu zapowiedział m.in. eliminację nieuczciwego importu węgla, usprawnienie handlu tym surowcem oraz przegląd obciążeń fiskalnych górnictwa i prawa zamówień publicznych.

Katowicki Holding Węglowy jest jedną z trzech największych spółek węglowych. Należą do niego kopalnie: Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wieczorek i Wujek. Spółką zależną od KHW jest kopalnia Kazimierz-Juliusz. W 2013 r. Holding wypracował prawie 43 mln zł zysku netto. Plan z początku roku zakładał, że w tym roku wynik netto wyniesie prawie 51 mln zł. Spółka na razie go podtrzymuje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.