KHW: stypendia uczniowskie dla sierot po górnikach

fot: Witold Gałązka/ARC

- Spełnienia marzeń! - życzyła pierwszym stypendystom KHW wicepremier Elżbieta Bieńkowska po podpisaniu porozumienia przez Romana Łoja (szefa KHW) i Ryszarda Wyględacza (prezesa FRG)

fot: Witold Gałązka/ARC

+29 Zobacz galerię

Galeria
(32 zdjęć)

Nowy rodzaj stypendiów, które przez rok zostaną wypłacone 19 uczniom i studentom - dzieciom górników, którzy zginęli w kopalniach, ufundował Katowicki Holding Węglowy, podpisując w piątek w Katowicach porozumienie z Fundacją Rodzin Górniczych, w obecności wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, która patronuje przedsięwzięciu.

Zarząd KHW za zgodą rady nadzorczej dokona co roku darowizny dla FRG w wysokości 76 tys. zł, jako równowartość 20 stypendiów (w tym roku Sekcja Rekrutacji i Interwencji Kryzysowej Centrum Usług Wspólnych KHW zakwalifikowała do programu 19 młodych ludzi). Zgodnie z regulaminem stypendyści muszą być uczniami lub studentami, mieć od 16 do 25 lat i nie powinni zarabiać własnych pieniędzy na umowach o pracę, o dzieło i zleceniach. Przez 10 miesięcy roku szkolnego FRG wypłaci im po 380 zł brutto miesięcznie. Obdarowani mogą wydać stypendium według własnych potrzeb.

Odpowiedzialność bez pustych haseł
- Wysokość stypendium jest może symboliczna, ale wynika stąd, że jest to najwyższa suma zwolniona z podatku. Wystarczy na przykład na dobrej klasy komputer - Roman Łój, prezes KHW tłumaczył, że w przyszłości chciałby z pomocą współdarczyńców zwiększać wymiar finansowy pomocy. KHW zdecydował się na wypłatę nowych stypendiów dla sierot po górnikach, bo poważnie traktuje zasady społecznej odpowiedzialności biznesu i solidaryzmu społecznego.

- Aby busines responsability nie było pustym hasłem - mówił szef KHW, obiecując, że zgodnie z tradycją dzieci zmarłych w kopalni górników mają w Holdingu pierwszeństwo przy staraniu się o pracę.
- Nowoczesna kopalnia czeka nie tylko na górników dołowych, ale potrzebuje też informatyków, analityków, specjalistów kontrolingu i ochrony powierzchni. Chcemy pomóc wam w uzyskaniu wykształcenia, bo bez niego w XXI w. awans lub zdobycie pracy mogą być bardzo trudne - wyjaśniał Roman Łój, który reprezentował kierownictwo firmy wspólnie z Robertem Łaskudą (wiceprezesem ds. produkcji), Arturem Trzeciakowskim (wiceprezesem ds. ekonomiki i finansów) i Aleksandrą Stańczyk (dyrektor CUW).

Wicepremier: - Szanse muszą być równe!
- Dobry zakład pracy ocenia się nie tylko po produkcji, ale i po tym, czy powstają w nim trwałe społeczne więzi. Jest jak rodzina, bo przecież w pracy człowiek spędza pół życia. Ci, którym zabrakło w życiu szczęścia, bo stracili w kopalniach swoich ojców, muszą mieć równe szanse w życiu. Dlatego stypendia i pomoc są zadaniami zakładu na długie jeszcze lata - mówiła Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju regionalnego. Cieszyła się, że patronując programowi stypendialnemu w KHW może "dołozyć cegiełkę, żeby młodzi ludzie znaleźli swoje miejsce w życiu, nie wyjeżdżali z Polski, tylko zostali i rozwijali się". - Spełnienia marzeń! - życzyła wicepremier młodym stypendystom.

Umowę o współpracy w imieniu Fundacji Rodzin Górniczych podpisał jej prezes Ryszard Wyględacz, który opisywał, że w zeszłym roku z 3 mln zł przychodów fundacji, 1 mln zł przeznaczono na 300 stypendiów socjalnych, naukowych i dla niepełnosprawnych. FRG udzieliła też ok. stu zapomóg dla biednych rodzin oraz pomaga coraz bardziej w leczeniu i rehabilitacji rodzin zmarlych górników.

Coraz częściej przychodzi komornik
- Coraz częściej wdowy zgłaszają się do nas wtedy, gdy rodzina, często wielodzietna, znajduje się w katastrofalnej sytuacji, ma na głowie komornika i orzeczoną eksmisję! - opisywał Wyględacz, tłumacząc, że samotne matki-wdowy po górnikach na początku nie proszą o wsparcie, bo są ambitne i zaskoczone utratą jedynego żywiciela rodziny.
- Muszę dodać w tym miejscu trochę dziegciu do beczki miodu - prezes FRG powiedział, że problem ten wywołało niestety państwo, pozbawiając w ustawie kobiety niespełniające kryterium wiekowego, jakichkolwiek świadczeń rentowych po zmarłym mężu.

Po rozdaniu stypendiów i upominków (wśród których były albumy przywiezione przez wicepremier Bieńkowską z Warszawy) dla stypendystów i gości zagrał Michał Kuberski, młody wirtuoz akordeonu, pochodzący z górniczej rodziny student Akademii Muzycznej w Katowicach.

W galerii: uroczystość podpisania umowy między KHW a FRG oraz rozdania 19 pierwszych stypendiów dla uczniów i studentów - dzieci górników, którzy zginęli w wypadkach przy pracy w KHW. Katowice, 30 maja 2014 (zdjęcia Witold Gałązka - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.