KHW SA: Uroczysta akademia barbórkowa w Teatrze Śląskim

fot: Jarosław Galusek

fot: Jarosław Galusek

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

Pracownicy kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego wypełnili we wtorek, 2 bm. widownię Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Uroczysta - piętnasta już w dziejach tej firmy - akademia barbórkowa była kulminacyjnym epizodem obchodów górniczego święta w tej spółce.
Gośćmi holdingowej społeczności byli we wtorkowe popołudnie m.in.: wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska, minister w Kancelarii Prezydenta RP, Bożena Borys-Szopa, marszałek Województwa Śląskiego, Bogusław Śmigielski, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz prezydent Katowic Piotr Uszok.

Zaproszenia przyjęli też parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych z miast, w których prowadzą wydobycie kopalnie spółki, reprezentanci świata nauki, współpracujących z holdingiem firm i instytucji, a też państwowego nadzoru górniczego. W tym gronie przyjaciół znaleźli się również przedstawiciele duchowieństwa, wojska, policji i straży pożarnej.

- Polski przemysł wydobywczy, a w szczególności górnictwo węgla kamiennego, jest nie tylko ważnym sektorem polskiej gospodarki, ale i ważnym elementem naszego bezpieczeństwa energetycznego. Dziś, podobnie jak w przeszłości, może być ono atutem Polski. Będzie to jednak wymagać wdrożenia nowoczesnych technologii, spełniających wymogi ochrony środowiska. Zdając sobie sprawę ze skali i kosztów modernizacyjnych wyzwań, przekonujemy naszych partnerów z Unii Europejskiej, że negocjowany obecnie pakiet energetyczno-klimatyczny wymaga uwzględnienia specyfiki nowych państw członkowskich. Jestem przekonany, że przed polskim górnictwem rysują się dobre perspektywy dalszego rozwoju\" - napisał do uczestników barbórkowego spotkania premier Donald Tusk. Na koniec życzył im, \"by kolejne lata okazały się dla polskiego górnictwa i górników czasem wielkich możliwości i wykorzystanych szans\".

Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Stanisław Gajos akcentował w swoim wystąpieniu, że największym atutem firmy są ludzie.

- W ostatnich latach w naszych kopalniach dokonuje się zmiana pokoleniowa. Odchodzą doświadczeni pracownicy, traktujący swoje kopalnie jako drugi dom. W tym roku - dzięki właścicielskim decyzjom - pojawiły się większe możliwości pozyskiwania nowych kadr. Liczę, że w harmonijną adaptację i podnoszenie profesjonalnych kwalifikacji nowych pracowników zaangażują się zwłaszcza doświadczeni górnicy i organizacje związkowe - mówił Gajos.

Prezes zaznaczył również, że firma potrzebuje istotnego dokapitalizowania z wykorzystaniem rozmaitych instrumentów finansowego wsparcia. W tym kontekście akcentował dalece zaawansowane przygotowania KHW SA do procesu pierwszej publicznej oferty akcji spółki (IPO).

Podniosłym momentem barbórkowej akademii było wręczenie zasłużonym pracownikom spółki złotych i srebrnych medali ,,Za długoletnią służbę\", nadanych im przez prezydenta RP. Te pierwsze otrzymali: Gabriela Berbesz, Stanisław Gajos, Marek Klusek, Leon Kurczabiński, Henryk Kurowski, Jerzy Mozes, Andrzej Szyguła, Małgorzata Widawska, Adam Witkowski i Stanisław Zalewski. Srebrne: Iwona Kawa, Urszula Mieszczak, Waldemar Mróz, Marian Sztuka i Lucyna Zyg.

Oficjalny fragment barbórkowej uroczystości zwieńczyły gratulacje i życzenia od gości akademii. W tym lżejszym wystąpiła z koncertem Żeńska Orkiestra Salonowa Katowickiego Holdingu Węglowego KWK ,,Staszic\", pod batutą Grzegorza Mierzwińskiego. Oprócz instrumentalistek zespołu artystycznym kunsztem zauroczyli barbórkową widownię soliści: sopranistki Darina Petrowa (Bułgaria) i Guadelupe Guillera Utrilla (Meksyk) oraz gitarzyści Jose Antonio Gasque (Meksyk) i Adam Szewczyk (Polska).

W naszej galerii: Barbórka KHW w Teatrze Śląskim (zdjęcia: Jarosław Galusek)


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.