KHW rozważa wejście na zagraniczne giełdy

Przygotowujący się do wejścia na warszawską giełdę Katowicki Holding Węglowy bierze pod uwagę możliwość wejścia również na giełdy zagraniczne – powiedział w czwartek w Sosnowcu wiceprezes tej spółki Waldemar Mróz.

- Nie wiadomo jeszcze, które miałyby to być rynki. Przy tak dużej firmie jak nasza trudno byłoby, aby nasi doradcy nie brali takiej możliwości pod uwagę – mówił Mróz podczas konferencji na temat prywatyzacji górnictwa, zorganizowanej w ramach Światowej Wystawy Górniczej Mining Expo.

Mróz przypomniał, że planowany na 2009 r. debiut KHW na warszawskiej giełdzie przygotowuje konsorcjum Morgan Stanley i banku ING. Pracownicy otrzymają za darmo 15 proc. akcji, Skarb Państwa zachowa pakiet kontrolny. Spółka chce uzyskać z giełdy kilkaset milionów złotych na inwestycje w nowe złoża i unowocześnienie produkcji.

Wiceprezes podkreślił, że koncern musi inwestować m.in. w udostępnianie złóż najlepszego węgla niskosiarkowego. Zaznaczył, że spółka złożyła już m.in. wniosek koncesyjny na eksploatację pola wydobywczego Brzezinka, które wchodziło kiedyś w skład nieczynnej już kopalni Niwka-Modrzejów (należącej do KHW). Pole miałoby być eksploatowane od kopalni Mysłowice-Wesoła.

Koncern nie informuje na razie, kiedy będzie gotowy jego prospekt emisyjny – w czerwcu zakładano wstępnie, że nastąpi to jesienią tego roku. Zgodnie z dotychczasowymi informacjami, inwestorzy będą mogli objąć nie więcej niż 35 proc. akcji firmy w podwyższonym, dzięki emisji, kapitale. Kapitał akcyjny KHW przekracza 300 mln zł.

Równolegle z przygotowaniami do emisji prowadzone miały być dalsze uzgodnienia z działającymi w KHW 48 związkami zawodowymi. W ubiegłorocznym referendum większość załogi zgodziła się na upublicznienie spółki, związkowcy zażądali jednak m.in. 10-letnich gwarancji zatrudnienia oraz wiążących gwarancji, że większościowy pakiet akcji na zawsze pozostanie w rękach Skarbu Państwa.

- Wydaje nam się, że w niedługim czasie sytuacja będzie taka, że to związki zawodowe przyjdą do nas i powiedzą – czemu tego nie prywatyzujecie do końca? Jeszcze cztery lata temu 99,9 proc. było przeciw prywatyzacji, teraz jest inaczej – ocenił w czwartek Mróz.

KHW będzie prawdopodobnie pierwszą - obok kopalni Bogdanka - spółką węglową notowaną na giełdzie. Środki ze sprzedaży akcji posłużą finansowaniu inwestycji. Do 2015 roku KHW zamierza przeznaczyć na nie ok. 5,3 mld zł. W tym roku nakłady inwestycyjne przekroczą 730 mln zł, wobec 418 mln zł w 2007 r. Około 350 mln zł pokryją wyemitowane w tym roku obligacje.

Katowicka Grupa Kapitałowa, skupiająca Katowicki Holding Węglowy i jedną kopalnię zależną, to druga pod względem wielkości polska spółka węglowa. Kopalnie grupy zatrudniają blisko 21,5 tys. osób, wydobywając ok. 16-17 mln ton węgla rocznie.

W ubiegłym roku grupa wypracowała ok. 25 mln zł zysku netto, przy przychodach zbliżonych do 3 mld zł. KHW wypracowuje zyski stale od pięciu lat; w ubiegłych latach sięgały one prawie 100 mln zł rocznie. Plany na 2008 rok zakładają 57,8 mln zł zysku netto.

Czytaj też:
Konferencja o prywatyzacji górnictwa: Na giełdę po przyszłość

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.