KHW rozważa wejście na zagraniczne giełdy
- Nie wiadomo jeszcze, które miałyby to być rynki. Przy tak dużej firmie jak nasza trudno byłoby, aby nasi doradcy nie brali takiej możliwości pod uwagę – mówił Mróz podczas konferencji na temat prywatyzacji górnictwa, zorganizowanej w ramach Światowej Wystawy Górniczej Mining Expo.
Mróz przypomniał, że planowany na 2009 r. debiut KHW na warszawskiej giełdzie przygotowuje konsorcjum Morgan Stanley i banku ING. Pracownicy otrzymają za darmo 15 proc. akcji, Skarb Państwa zachowa pakiet kontrolny. Spółka chce uzyskać z giełdy kilkaset milionów złotych na inwestycje w nowe złoża i unowocześnienie produkcji.
Wiceprezes podkreślił, że koncern musi inwestować m.in. w udostępnianie złóż najlepszego węgla niskosiarkowego. Zaznaczył, że spółka złożyła już m.in. wniosek koncesyjny na eksploatację pola wydobywczego Brzezinka, które wchodziło kiedyś w skład nieczynnej już kopalni Niwka-Modrzejów (należącej do KHW). Pole miałoby być eksploatowane od kopalni Mysłowice-Wesoła.
Koncern nie informuje na razie, kiedy będzie gotowy jego prospekt emisyjny – w czerwcu zakładano wstępnie, że nastąpi to jesienią tego roku. Zgodnie z dotychczasowymi informacjami, inwestorzy będą mogli objąć nie więcej niż 35 proc. akcji firmy w podwyższonym, dzięki emisji, kapitale. Kapitał akcyjny KHW przekracza 300 mln zł.
Równolegle z przygotowaniami do emisji prowadzone miały być dalsze uzgodnienia z działającymi w KHW 48 związkami zawodowymi. W ubiegłorocznym referendum większość załogi zgodziła się na upublicznienie spółki, związkowcy zażądali jednak m.in. 10-letnich gwarancji zatrudnienia oraz wiążących gwarancji, że większościowy pakiet akcji na zawsze pozostanie w rękach Skarbu Państwa.
- Wydaje nam się, że w niedługim czasie sytuacja będzie taka, że to związki zawodowe przyjdą do nas i powiedzą – czemu tego nie prywatyzujecie do końca? Jeszcze cztery lata temu 99,9 proc. było przeciw prywatyzacji, teraz jest inaczej – ocenił w czwartek Mróz.
Katowicka Grupa Kapitałowa, skupiająca Katowicki Holding Węglowy i jedną kopalnię zależną, to druga pod względem wielkości polska spółka węglowa. Kopalnie grupy zatrudniają blisko 21,5 tys. osób, wydobywając ok. 16-17 mln ton węgla rocznie.
W ubiegłym roku grupa wypracowała ok. 25 mln zł zysku netto, przy przychodach zbliżonych do 3 mld zł. KHW wypracowuje zyski stale od pięciu lat; w ubiegłych latach sięgały one prawie 100 mln zł rocznie. Plany na 2008 rok zakładają 57,8 mln zł zysku netto.
Czytaj też:
Konferencja o prywatyzacji górnictwa: Na giełdę po przyszłość