KHW: po spotkaniu z kobietami z Kazimierza-Juliusza

fot: Andrzej Bęben/ARC

W czwartek protestujące rozmawiały z wojewodą śląskim Piotrem Litwą

fot: Andrzej Bęben/ARC

Nieco ponad dwie godziny trwało spotkanie z kobietami - żonami górników, pracownicami kopalni Kazimierz-Juliusz oraz kilkoma towarzyszącymi im związkowcami - które niespodziewanie w piątek (26 sierpnia) przyjechały do KHW.

- Przeprowadzone w chwilami uczuciowej, chwilami nerwowej atmosferze nie doprowadziło do zmiany stanowisk stron - podał portalowi górniczemu nettg.pl Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego.

Żądania pań sprowadzały się do kwestii podstawowych, już wcześniej postulowanych.

- Niech KHW SA wypłaci wynagrodzenia i zaległości, które Kazimierz-Juliusz sp. z o.o. - pracodawca ich i ich mężów - ma wobec nich. Niech ktoś KHW SA) spłaci zadłużenie Kazimierza-Juliusza wobec innych podmiotów i niech sfinansuje tam dalszą działalność górniczą. A wtedy niech stopniowo tę kopalnię likwiduje. Oceny dotyczące ilości węgla są błędne. Zdaniem pań ( i części działaczy związkowych) węgla jest tam dość, by starczyło go jeszcze na kilka lat wydobycia. Mieszkania zakładowe - mają mieć zagwarantowane ich wykupienie za ułamkową część wartości (zgodnie z ustawą z roku 2000) zanim kopalnia zostanie postawiona w stan likwidacji, albo zanim jej pracownicy będą zmieniali pracę. Zmiana zatrudnienia - pod warunkiem, że KHW przejmie pracowników od Kazimierza-Juliusza bez konieczności zwalniania się z niego, wraz z wszystkimi zobowiązaniami, jakie tamta spółka ma wobec nich - wylicza rzecznik.

Stanowisko KHW SA nie uległo zmianie. Holding ciągle i nadal podtrzymuje ofertę dla tych pracowników, którzy do 30 września zadeklarują podjęcie pracy w nim.
Praca proponowana jest na stanowiskach odpowiadających dotychczas wykonywanemu zajęciu, zgodnie z kwalifikacjami, uprawnieniami, stażem. Zaliczony zostanie staż z poprzednich zakładów, nagrody (barbórka, czternastka) zgodnie z zasadami Holdingowego Układu Zbiorowego, regulującego zasady pracy i wynagradzania w KHW SA. W wypadku osób nie mających niezbędnych kwalifikacji (przede wszystkim administracja) przeszkolenie na koszt KHW SA do zajęć, jakie pozwolą na oferowanie im zatrudnienia. Osoby, które w Kazimierzu miały umowy na czas określony - dostaną umowy bezterminowe.

"Aby pomóc w sytuacji częściowych wypłat w spółce Kazimierz-Juliusz, zaproponowanie osobom, które przejdą do pracy w jednostkach Holdingu zaliczki w wysokości 2 tys. złotych, rozliczanej w 12 ratach. Ponieważ zarobki w KHW na analogicznych stanowiskach są średnio o ok. 200-300 zł wyższe miesięcznie niż w Kazimierzu-Juliuszu, nie powinno to stanowić obciążenia" - podaje KHW.

Kobiety z Kazimierza-Juliusza nie uważają powyższych propozycji za godne przyjęcia. Z tysięcznej załogi do czwartku 25 września) deklaracje przejścia do jednostek Holdingu podpisało ponad 500 pracowników kopalni, która ma zakończyć wydobycie 1 października 2014 r.

 

Tu możesz odsłuchać dyskusję podczas piątkowego spotkania w KHW.

plik audio

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.