KHW: dar serca dla dzieci kolegów

fot: Jerzy Chromik/ARC

Andrzej Sławiński (po lewej) wymienił z prezesem Łojem protokół potwierdzający przekazaną kwotę

fot: Jerzy Chromik/ARC

10 tysięcy złotych - rezultat społecznej zbiórki - przekazali dziś (29 maja) prezesowi Katowickiego Holdingu Węglowego Romanowi Łojowi przedstawiciele jej animatorów i organizatorów: Dariusz Morkisz, wiceprzewodniczący Solidarności w kopalni Mysłowice, Andrzej Sławiński, prezes Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Mysłowicach i oraz Marek Richter, prezes Górniczej Spółdzielni Pracy w Mysłowicach.

Adresatami zebranych w górniczym środowisku pieniędzy będą dzieci pracowników kopalni Mysłowice-Wesoła, którzy - wracając z popołudniowej szychty - zginęli, lub zostali poszkodowani w wypadku drogowym, do jakiego w nocy, 28 marca br. doszło we wsi Przybęda.

- Impuls zbiórki wyszedł sam z siebie. Naturalna reakcja. Wiadomo, wypadek, tragedia, trzeba pomóc. O wsparcie akcji zwróciliśmy się do komisji zakładowych Solidarności w kopalniach wszystkich spółek i firmach górniczych. W inicjatywę zaangażowało się również - między innymi udostępniając swoje konto i włączając się do zbiórki - Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Górnicza Spółdzielnia Pracy. Wspólnie udało nam się zgromadzić 10 tysięcy złotych - w chwilę po przekazaniu pieniędzy mówił Dariusz Morkisz.

- W trudnych sytuacjach wspieramy rodziny wszystkich poszkodowanych, niezależnie od kopalni, których pracowników dotknęło akurat nieszczęście. I tak się będzie działo zawsze, choć, oczywiście, życzymy górnikom, aby omijały ich tragedie - zapewniał prezes Marek Richter.

Prezes Roman Łój dziękował inicjatorom i organizatorom akcji i wszystkim, których ofiarność przyczyniła się do zebrania otrzymanej kwoty za - jak to określił - dar serca.

- Takie akcje są bardzo ważne, ponieważ są przejawem najbardziej ludzkiej, koleżeńskiej pomocy i solidarności - powiedział.

Łój przypomniał, że - obok odszkodowań dla rodzin ofiar oraz hospitalizowanych górników oraz wielu innych postaci opieki, jakimi otoczyła je kopalnia i spółka - już w cztery dni po wypadku Katowicki Holding Węglowy wypłacił wdowom i sierotom oraz rannym łącznie przeszło 230 tysięcy złotych jednorazowych zapomóg.

W chwilę później przekazał otrzymany "dar serca" Adamowi Hochułowi, zastępcy dyrektora kopalni Mysłowice-Wesoła ds ekonomiczno-handlowych.

- Rozporządźcie tymi pieniędzmi z sercem, ale i z rozumem - zobowiązał dyrektora Roman Łój.

W odpowiedzi Hochuł zapewnił, że zostaną wykorzystane w sposób jak najbardziej uzasadniony. Później już wyjawił, że zostaną przeznaczone na paczki dla dzieci ofiar marcowego wypadku, ale też inne potrzeby rodzin. Tuż po tragedii kopalnia powołała indywidualnych opiekunów każdej z nich, których zadaniem jest właśnie znać ich sytuację i wspierać je na ile to konieczne. Ta więź jest podtrzymywana do tej pory.

Przypomnijmy: w wypadku, 28 marca, zginęło 7 wracających z pracy górników kopalni Mysłowice-Wesoła oraz kierowca wiozącego ich busa, a dalszych 10 z rozmaitymi obrażeniami zostało poddanych szpitalnemu leczeniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.