Górnictwo: KGHM z zyskiem 0,4 mld zł za pierwszy kwartał 2024 roku

1685527037 huta legnica kghm

fot: KGHM

Nowa instalacja w legnickiej hucie oczyszcza gazy w oparciu o technikę kalomelową. To sprawdzona na świecie metoda, której zaletą jest m.in. mała ilość odpadów

fot: KGHM

KGHM zanotował w pierwszym kwartale br. 0,4 mld zł zysku netto - wynika z raportu opublikowanego w środę przez spółkę. W omawianym okresie wydobyto 179 tys. ton miedzi, co oznacza wzrost o 2 proc. względem I kwartału 2023 roku.

Z raportu opublikowanego przez KGHM wynika, że grupa zamknęła miniony kwartał dobrymi wynikami finansowymi, tj. 8,3 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 1,6 mld zł wyniku operacyjnego EBITDA i 0,4 mld zł zysku netto.

Na zmniejszenie przychodów oraz wyniku operacyjnego, w relacji rok do roku, miał wpływ mniej korzystny średni kurs walutowy USD/PLN oraz spadek notowań miedzi. Rejestrowane w drugiej połowie marca wzrosty cen metali szlachetnych nie przełożyły się w perspektywie pierwszego kwartału na bardziej stanowczą reakcję inwestorów. W pierwszym kwartale 2024 roku średni kurs USD do PLN był o 9 proc. niższy od kursu z pierwszego kwartału 2023. W efekcie cena miedzi wyrażona w PLN była w o blisko 14 proc. niższa niż rok wcześniej - przekazano w komunikacie.

Wzrosła produkcja miedzi. W pierwszym kwartale pozyskano łącznie 179 tys. ton, co oznacza o 2 proc. więcej, niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

Produkcja miedzi w koncentracie w aktywach krajowych wyniosła 102,5 tys. ton Cu co stanowi wzrost o 2,0 tys. ton (+2 proc.). Wzrost wynika z lepszej jakości urobku z Zakładów Górniczych i jego przerobienia w Zakładach Wzbogacenia Rud. W okresie 3 miesięcy 2024 r. wydobycie urobku było na tym samym poziomie jak w roku ubiegłym - przekazano w komunikacie.

Jak przekazali przedstawiciele spółki, spadła produkcja miedzi elektrolitycznej. W pierwszym kwartale pozyskano 146,2 tys. ton, co jest wynikiem o 2,9 tys. ton mniejszym od analogicznego okresu w roku ubiegłym. Podkreślono, że odbyło się to zgodnie z założeniami produkcyjnymi. Wyprodukowano też mniej srebra - 310 ton, co oznacza spadek o 65,1 ton względem pierwszego kwartału 2023 roku.

Spadek produkcji srebra metalicznego wynika z wykonania w I kwartale 2024 planowanego remontu technologicznego na Wydziale Metali Szlachetnych w Hucie Miedzi Głogów oraz cykli remontowych w poprzedzających kwartałach - przekazano w komunikacie.

W komunikacie przedstawiono też wyniki wydobycia w kopalniach zlokalizowanych zagranicą. Mniej miedzi wyprodukowano w Sierra Gorda w Chile, gdzie KGHM posiada 55 proc. akcji. Jednakże, spółki w segmencie KGHM INTERNATIONAL zanotowały w tym czasie wzrost produkcji o 100 proc., do poziomu 16 tys. ton. Jak wskazano, to przede wszystkim efekt istotnej poprawy parametrów kopalni Robinson (stan Nevada, USA - PAP) - wyższa zawartość miedzi w rudzie (+36 proc.), wyższy uzysk (+60 proc.), wyższe wydobycie (+67 proc.).

W najnowszym raporcie kwartalnym KGHM-u mowa też o inwestycjach - zarówno górniczych, jak i hutniczych. Zakupiono m.in. 69 maszyn, które trafią do trzech kopalń.

Wykonanych zostało 11,7 km nowych wyrobisk górniczych. W Hucie Miedzi Legnica trwa odbiór dokumentacji elektrycznej i uruchomienie procesów wytwórczych oraz prefabrykacji elementów w projekcie modernizacji elektrorafinacji. Zgodnie z harmonogramem kończy się nadbudowa grobli na Żelaznym Moście - przekazano w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.