KGHM zakłada fundusz TFI i planuje budowę elektrowni jądrowej

KGHM chce się zabezpieczyć przed dekoniunkturą, wchodząc w energetykę i tworząc TFI. Ma być jak General Electric – napisał „Puls Biznesu”. 

Nowy zarząd KGHM pod wodzą Mirosława Krutina przygotował strategię, którą niedługo przedstawi radzie nadzorczej. „Pulsowi Biznesu” udało się dotrzeć do jej założeń. Energetyka i własne towarzystwo funduszy inwestycyjnych to dwa zasadnicze kierunki. 

— KGHM musi się przygotować na okres dekoniunktury. Spółka chce zdywersyfikować działalność poprzez wejście w energetykę i stworzenie funduszu inwestycyjnego — potwierdza informacje „PB” Tomasz Misiak, senator PO z okręgu legnickiego. 

— Chcielibyśmy zrobić coś dużego, fajnego, z nutką patriotyzmu. Nauczmy się robić biznes od zagranicy. Niech KGHM będzie jak General Electric, który z powodzeniem działa w różnych branżach — mówi „PB” osoba związana z KGHM, która zastrzega anonimowość. 

Tak więc KGHM myśli o budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka szacuje, że taki projekt wymaga inwestycji 7-8 mld EUR, a kwota może dojść nawet do 10 mld EUR przy budowie elektrowni większej mocy.
— Harmonogram prac nie jest jeszcze określony, zwłaszcza że prawo nie pozwala na inwestycję jądrową — mówi Tomasz Misiak. 

KGHM myśli też o eksploatacji złóż uranu. Z informacji „PB” wynika, że rozważa poszukiwania w Australii, ale też w Europie, a może nawet w Polsce. 

Polska Miedź zamierza też stworzyć fundusz inwestycyjny — Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Koncern z Lubina chce włożyć do funduszu posiadane przez siebie aktywa niezwiązane z wydobyciem miedzi. To ponad 30 spółek. 

— To logiczne, by te środki były zarządzane przez profesjonalny fundusz — wyjaśnia Tomasz Misiak. 

Teoretycznie zamysł jest taki, by uciec w ten sposób od władzy polityków i związkowców nad spółkami zależnymi. Jedni i drudzy często blokują zmiany. 

— Akcje spółek, którymi nie potrafimy zarządzać, można włożyć do TFI. Taki fundusz będzie zarządzany przez prezesa ściągniętego z rynku, który sobie z tymi aktywami dużo lepiej poradzi — mówi nasz informator związany ze spółką. 

Nie do końca wiadomo, jak technicznie miałby wyglądać proces tworzenia TFI . Należąca do KGHM Telefonia Dialog planuje debiut giełdowy, więc wnoszenie jej do TFI mogłoby ten debiut co najmniej opóźnić. Problemem mogłyby też być akcje Polkomtela, w których KGHM ma 19,61-procentowy udział. 

Sektory, w jakie KGHM mógłby inwestować, to także nowe technologie. Jednym z pomysłów jest budowa Dolnośląskiej Doliny Krzemowej. KGHM przyłączył się w ubiegłym roku do projektu Europejskiego Instytutu Technologicznego oraz utworzył KGHM Letia Legnicki Park Technologiczny — spółkę, która ma być inkubatorem przedsiębiorczości. 


KGHM od dawna planuje inwestycje w energetyce. To nie pierwszy sygnał, że miedziowy koncern interesuje się tą dziedzina gospodarki, dotychczas jednak spółka z Lubina nie przedstawiła żadnych konkretów.

Najbardziej materialny wymiar miała koncepcja zakupu przez kombinat udziałów w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Była już nawet mowa o wstępnej ofercie złożonej Elektrimowi. Ostatecznie jednak z transakcji, którą rynek oceniał raczej sceptycznie, nic nie wyszło. 

KGHM miał również wspólne plany z działającą na południu Polski państwową grupą energetyczną Tauron. Spółki podpisały list intencyjny o wspólnej budowie bloku energetycznego o mocy 1000 MW. Na razie on również się nie zmaterializował. 

Mniejszą skalę miał mieć jeszcze dawniejszy, także niezrealizowany, pomysł KGHM na budowę własnej elektrowni gazowej. Pierwotnie elektrownia miała działać głównie na potrzeby spółki miedziowej, a później rozrosła się do rozmiarów komercyjnych. Oczywiście wyłącznie na papierze. 

Ostatnio pojawiły się głosy, że KGHM chce zainwestować w energetykę jądrową. Jednak o tym, czy te plany też trafią do szuflady, nie przekonamy się zbyt prędko. Eksperci nie mają wątpliwości, że Polski atom to perspektywa minimum kilkunastu lat. 

O minimum kilkunastoletniej perspektywie mówi też Ministerstwo Gospodarki, które pracuje nad projektem rządowego dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2030 r.” Będzie on prawdopodobnie zakładał rozwój atomu w Polsce, jako wydajnego źródła czystej energii. Na razie konkretów brakuje, a dopóki ich nie będzie, rynek nie zdyskontuje pomysłów KGHM.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.