KGHM wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję

1706878431 walcowka hm cedynia kghm

fot: KGHM - HM Cedynia

Łączna długość walcówki wyprodukowanej w HMC przez niespełna 45 lat, to ponad 18 mln km. To 454 okrążenia kuli ziemskiej lub pokonanie drogi z Ziemi na Księżyc 47 razy

fot: KGHM - HM Cedynia

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - decydowało w piątek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Ponad 1,15 mld zł straty netto KGHM za 2023 r. zostanie pokryte z kapitału zapasowego spółki.

Podjęta w piątek uchwała w sprawie wypłaty dywidendy z zysków z lat ubiegłych jest zgodna z wcześniejszą rekomendacją zarządu miedziowej spółki.

Obradujące w Lubinie (Dolnośląskie) ZWZ KGHM zdecydowało, że na dywidendę zostanie przeznaczone 300 mln zł z zysku za poprzednie lata, co stanowi 1,5 zł za akcję. Wcześniej ZWZ zdecydowało, że strata netto KGHM Polska Miedź za 2023 r., wynosząca ponad 1,15 mld zł, zostanie pokryta z kapitału zapasowego spółki.

W uzasadnieniu uchwały w sprawie pokrycia straty za poprzedni rok podkreślono, że główną przyczyną ujemnego wyniku finansowego za rok obrotowy 2023 była konieczność ujęcia w sprawozdaniu finansowym skutków przeprowadzonych testów na utratę wartości produkcyjnych aktywów trwałych KGHM Polska Miedź S.A. w wysokości ponad 3,77 mld zł. Efekty finansowe omawianych testów mają charakter niepieniężny. Wykazany w sprawozdaniu finansowym KGHM Polska Miedź S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 roku kapitał zapasowy, tworzony z zysku zgodnie ze statutem Spółki, wynosi 27 466 mln PLN i umożliwia pokrycie straty netto wykazanej w sprawozdaniu finansowym Spółki za rok obrotowy 2023 oraz wypłatę dywidendy - podkreślono w uzasadnieniu tej uchwały.

W uchwale w sprawie wypłaty dywidendy ustalono, że dniem dywidendy będzie 28 czerwca 2024 r., natomiast dnie wypłaty - 16 lipca br.

W piątek ZWZ KGHM Polska Miedź podjęło również uchwały w sprawie: zatwierdzenia sprawozdania finansowego KGHM Polska Miedź S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r.; zatwierdzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2023 r.; zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności KGHM Polska Miedź S.A. oraz Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. w 2023 roku; zatwierdzenia sprawozdania rady nadzorczej KGHM Polska Miedź S.A. za rok 2023, a także uchwałę ws. zaopiniowania sprawozdania o wynagrodzeniach członków zarządu oraz rady nadzorczej KGHM Polska Miedź S.A. za rok 2023.

Przed blokiem głosowań uchwał w sprawie udzielenia absolutorium z wykonania obowiązków za 2023 r. poprzednim członkom zarządu KGHM oraz poprzednim członkom rady nadzorczej miedziowej spółki, przedstawicielka Skarbu Państwa złożyła wniosek o przerwanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy do 5 lipca. Został on pozytywnie rozpatrzony przez akcjonariuszy.

W porządku obrad piątkowego ZWZ KGHM Polska Miedź był również punkt dotyczący zmiany w radzie nadzorczej miedziowej spółki, który z uwagi na przegłosowaną przerwę nie został zrealizowany.

KGHM Polska Miedź SA zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem surowców naturalnych, m.in. miedzi i srebra. Koncern notowany na GPW w Warszawie posiada aktywa w Europie i obu Amerykach. Łącznie zatrudnia ponad 34 tys. osób. Największym akcjonariuszem KGHM jest polski Skarb Państwa, do którego należy 31,79 proc. udziałów spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy. 

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.