KGHM: trzy projekty w ramach Horyzont 2020

fot: Maciej Dorosiński

Zgodnie z przyjętymi założeniami, KGHM planuje eksploatację złóż potasowo-magnezowych wspólnie z Grupą Azoty

fot: Maciej Dorosiński

KGHM uczestniczy w trzech projektach badawczych realizowanych w ramach programu Horyzont 2020. Największy z nich BioMore zakłada opracowanie metody pozyskiwania metali ze złóż głębokich przy wykorzystaniu biotechnologii.

Program Ramowy Horyzont 2020 o największy program Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji, realizowany w latach 2014-2020. Budżet Horyzontu 2020 wynosi blisko 80 mld euro. Pieniądze przeznaczane są na projekty, których celem jest wzmocnienie roli nauki i innowacji oraz ich wykorzystanie i zastosowanie m.in. w przemyśle.

KGHM uczestniczy w trzech projektach finansowanych z programu Horyzont 2020. Jak powiedział w piątek PAP wiceprezes KGHM Polska Miedź Rafał Pawełczak, udział KGHM w projektach realizowanych w ramach Horyzont 2020 to szansa na współpracę w zakresie nowych technologii ze środowiskiem międzynarodowym.

Największym projektem pod względem finansowym, w którym uczestniczy miedziowa spółka jest BioMore. To przedsięwzięcie zmierzające do opracowania nowej koncepcji górniczej pozyskiwania metali ze złóż głębokich przy wykorzystaniu biotechnologii. Eksperyment polega na próbie użycia kwasu i bakterii do odzyskania miedzi bezpośrednio z górotworu za pomocą roztworu ługującego. Testy tej technologii przeprowadzane są w należących do KGHM, Zakładach Górniczych Rudna. Wyniki przeprowadzanych eksperymentów będą znane na początku 2018 r.

- Na podstawie wyników będzie też możliwe określenie opłacalności ekonomicznej projektu. Może on być w przyszłości alternatywą górniczą dla bardzo trudno dostępnych złóż - podała KGHM. W projekt zaangażowanych jest 20 firm z całego świata. KGHM koordynuje to przedsięwzięcie. Budżet projektu to 8,5 mln euro.

Inny z projektów, w którym uczestniczy KGHM to Disire. Jego założeniem jest opracowanie nowej metody oceny i sterowanie procesem produkcyjnym w oparciu o właściwości surowców i wymagane parametry produktów.

Kolejne przedsięwzięcie finansowane z programu Horyzont 2020 to Intmet. Jak podaje KGHM, celem tego projektu jest weryfikacja w warunkach rzeczywistych, przełomowych rozwiązań pozwalających na wysokoefektywne odzyskiwanie cennych metali takich jak: miedź, cynk, ołów, srebro, a także: tlenek węgla, ind, antymon ze złóż trudnych oraz rud złożonych o niskiej jakości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.