KGHM: Szczególny jubileusz Huty Miedzi Głogów

fot: KGHM

Hutę Miedzi Głogów tworzą dwie linie technologiczne – HM Głogów I i HM Głogów II

fot: KGHM

Należąca do KGHM Huta Miedzi Głogów obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji we wtorek, 20 lipca, przy zakładzie posadzonych zostało 5 dębów – symboli siły i odwagi.

Jak informują służby prasowe KGHM, głogowska huta od lat przynosi miedziowej spółce czołowe miejsca w światowych rankingach produkcji srebra.

- Pięć dekad historii oddziału KGHM to historia ogromnego wysiłku i zaangażowania pracowników – tych, którzy budowali i tych, którzy nadal budują potęgę Huty Miedzi Głogów. Te drzewa zostaną z nami na kolejne dziesiątki lat – a to dla Huty oznacza dalszy rozwój, nowe inwestycje, modernizacje, innowacje i dbałość o otoczenie – powiedział wiceprezes ds. produkcji KGHM Polska Miedź Dariusz Świderski.

Huta Miedzi Głogów od lat doskonali produkcję i dba o wpływ na otoczenie. W ubiegłym roku, pomimo pandemii i planowanego postoju, związanego z pracami remontowymi w Hucie I, oddział odnotował bardzo wysoką produkcję miedzi katodowej, ponad 437 tys. ton.

- Huta Miedzi Głogów jest dzisiaj jedynym zakładem na świecie, gdzie pracują dwa piece zawiesinowe, służące do produkcji miedzi blister. Nasz Oddział składa się z czterech zakładów – dwie huty miedzi, Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu. Technologia w hucie jest nieporównywalnie bardziej nowoczesna niż 50 lat temu, ponieważ historia zakładu to jego ciągły rozwój – powiedział dyrektor naczelny Huty Przemysław Wiśniewski.

Dzięki Hucie Miedzi Głogów od kilkunastu lat KGHM jest w  ścisłej czołówce producentów srebra metalicznego na świecie. Wydział Metali Szlachetnych produkuje także ok. 2,5 t złota rocznie.

Prezes KGHM Marcin Chludziński dodał, że w roku jubileuszowym dla KGHM, miedziowy gigant „zdobywa złoto w srebrze i zamierza kontynuować te działania w przyszłości”.  

Wysoka efektywność Huty Miedzi Głogów to także wynik prowadzonych inwestycji. Jeszcze w tym roku oddział planuje oddać do eksploatacji m.in. elektrofiltry mokre, które są obecnie najbardziej efektywną metodą oczyszczania gazów. W Wydziale Metali Szlachetnych do użytku oddana zostanie nowa instalacja oczyszczania gazów poprocesowych z pieca Kaldo.

Wśród innych planowanych działań w Hucie znalazły się m.in. prace związane z intensyfikacją przerobu metali obcych, przygotowania oddziału do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł.

W rozwoju Huty Miedzi Głogów pomoże zarówno aktualizowana właśnie w całej Spółce strategia i przygotowywana polityka klimatyczna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gliwice: Kolejna inwestycja. Rozpoczęła się budowa alei pieszo-rowerowej na południu miasta

W Gliwicach rozpoczęła się budowa pieszo-rowerowej Alei Noworybnickiej, przebiegającej równolegle do przelotowej ul. Rybnickiej w południowej części miasta - wynika z poniedziałkowej informacji lokalnego samorządu.

1734613290 katowice

Katowice zamówiły u Solarisa 15 autobusów miejskich na gaz

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach zamówiło u Solarisa piętnaście autobusów z napędem gazowym - podał w poniedziałek katowicki magistrat. Wartość umowy to 38 mln zł, z tego ponad 25 mln zł pokryją środki unijne.

Program CPN będzie stopniowo ograniczany

Ze względu na zmieniającą się sytuację na Bliskim Wschodzie zdecydowano o stopniowym ograniczaniu programu CPN - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Resort wskazał, że obniżka VAT będzie obowiązywać do 30 czerwca, a obniżka akcyzy wygasa 16 czerwca.

Wodne stacje czekają już na żeglarzy i motorowodniaków

Orlen uruchomił stacje nawodne na najważniejszych szlakach żeglarskich w Polsce – na Mazurach, Zalewie Zegrzyńskim oraz w Gdyni i Pucku. W wybranych lokalizacjach dostępna jest również atrakcyjna oferta sklepowa i gastronomiczna.