KGHM: przebijają się przez sól, by dotrzeć do miedzi

fot: ARC

W środę w tej samej kopalni, na głębokości 850 m, wskutek obsunięcia się stropu rannych zostało dwóch górników

fot: ARC

Budowa szybu SW-4, który będzie funkcjonował w Zakładzie Górniczym Polkowice-Sieroszowice (KGHM) zbliża się do jednego z najtrudniejszych etapów - drążenia wyrobiska szybowego w pokładzie soli o grubości blisko 160 metrów - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa, które realizuje inwestycje. Warto zaznaczyć, że tego typu operacji nie przeprowadzono jeszcze nigdzie na świecie.

Drążenie SW-4 to trzydziesta tego typu inwestycja realizowana przez spółkę w Zagłębiu Miedziowym dla KGHM Polska Miedź.

Sól kamienna w obszarze budowy szybu SW-4 znajduje się na głębokości 1026 - 1182 metrów. Wcześniej Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa spotykało się już z zagadnieniem głębienia w soli: temat pojawił się przy budowie szybów R-XI, SG-1 i SG-2. W kopalni Rudna odcinek soli miał kilkanaście metrów i zajmował tylko część szybu, resztę wypełniał anhydryt. W przypadku szybów kopalni Polkowice-Sieroszowice pokłady soli były grubsze, miały kilkadziesiąt metrów. W SG-1 zastosowano chodnik opaskowy do odprężenia wyrobiska solnego, w SG-2 poprzestano na obudowie tubingowej.

- Natomiast z taką grubością pokładu soli jak w SW-4 mamy pierwszy raz do czynienia - mówi Aleksander Hodyl, kierownik działu robót górniczych KRG Szyby - To duże wyzwanie inżynieryjne. Przede wszystkim musimy poradzić sobie ze zjawiskiem reologii, czyli zaciskania soli. Planujemy zastosować obudowę powłokowo-łukową z profili V 25.

Do głębienia pokładu soli użyty zostanie kombajn szybowy. Ten sam, który pracuje w zamrożonym górotworze na początku procesu budowy szybu. W SW-4 maszyna, autorstwa inżynierów z PeBeKa, pracowała od poziomu gruntu (zrębu szybu) do głębokości 408 metrów. Poniżej tego poziomu występowała już lita skała, do której urabiania wykorzystuje się technikę strzałową.

Z powodu soli kombajn szybowy jeszcze raz wróci do pracy w szybie SW-4. Tym razem zjedzie na poziom poniżej kilometra. Na takiej głębokości w szybie jeszcze do tej pory nie urabiał. Do pracy w soli zostanie wyposażony między innymi w nową głowicę, która już czeka na zamontowanie. W głąb szybu kombajn zjedzie w częściach (z uwagi na jego budowę i gabaryty), a jego montaż potrwa ok. tygodnia.

Obecnie prace przy SW-4 odbywają się na głębokości 1015 metrów. Granicę jednego kilometra załoga KRG Szyby przekroczyła w połowie lipca br. Teraz, w ramach etapu VI prac przy głębieniu, budowane są lunety wentylacyjne. W przyszłości będą one wlotami wyrobisk poziomych, przy pomocy których szyb połączy się z całą kopalnianą infrastrukturą na poziomie 1015 metrów.

Głębienie szybu w pokładzie soli kamiennej rozpocznie się w listopadzie, a potrwa ponad pół roku.

Zakończenie budowy szybu SW-4 planowane jest do końca pierwszej połowy 2013 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.