KGHM: ponad 11 mld zł na inwestycje krajowe do 2022 roku

1525962981 huta miedzi legnica kghm

fot: KGHM

- Deficyt w handlu zagranicznym w wysokości 0,7 mld zł jest wynikiem lekkiej zadyszki, którą w tym roku obserwujemy w Niemczech - powiedział ekonomista Marek Zuber

fot: KGHM

"KGHM planuje przeznaczyć ponad 11 mld zł na realizację inwestycji krajowych w spółce KGHM Polska Miedź w latach 2018-2022"- poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

- Łączne nakłady inwestycyjne i kapitałowe nie przekroczą budżetu przewidzianego na wykonanie założeń strategii biznesowej KGHM, dzięki niższym inwestycjom kapitałowym w aktywa zagraniczne. Jest to zbieżne z naszymi oczekiwaniami. Zakładamy natomiast 30-procentowy wzrost krajowych inwestycji rzeczowych - powiedział prezes KGHM Rafał Pawełczak.

- Koncentrujemy się na programach strategicznych, które umożliwią spółce dalsze funkcjonowanie w regionie, zabezpieczą ciągłość produkcji oraz wieloletni i stabilny rozwój firmy - dodał.

Plan budżetowy KGHM, przyjęty we wtorek przez radę nadzorczą, obejmuje m.in. program udostępniania złoża oraz rozwój bazy zasobowej w regionie.

- Będziemy realizować prace w obszarze Głogów Głęboki-Przemysłowy, a także zadania w zakresie poszukiwania i rozpoznania ekonomicznej mineralizacji miedziowej na obszarach Retków Ścinawa i Głogów. Spółka zabezpieczyła również środki na wykonanie prac geologicznych w przypadku uzyskania koncesji w obszarze Kulów oraz Bytom Odrzański - powiedział Pawełczak.

KGHM chce też wdrożyć rozwiązania systemowe w obszarze Głównego Ciągu Technologicznego.

- Zaczynamy realizację Programu KGHM 4.0, który obejmuje obszar bezpieczeństwa, produkcji, zarządzania, informacji oraz utrzymania maszyn i urządzeń - powiedział prezes KGHM.

Plany KGHM uwzględniają także program rozwoju hutnictwa, w tym optymalizację warunków technologicznych, technicznych i ekonomicznych. Dodatkowo, spółka przeprowadzi modernizację infrastruktury technicznej w Zakładach Wzbogacania Rud oraz odtworzy park maszynowy w kopalniach. Do priorytetowych zadań należy również rozbudowa OUOW "Żelazny Most" o Kwaterę Południową, która zapewni ciągłość produkcji KGHM do 2037 roku.

- Istotne prace czekają spółkę w ramach dostosowania instalacji technologicznych w oddziałach hutniczych do zaleceń Konkluzji BAT dla przemysłu metali nieżelaznych, wydanych przez Unię Europejską - Program BAT As ma na celu ograniczenie emisji, między innymi arsenu z instalacji hutniczych KGHM. W tym zakresie będziemy realizować szereg projektów z myślą o jeszcze większym ograniczeniu wpływu funkcjonowania KGHM na otoczenie - powiedział prezes KGHM.

Budżet KGHM na 2018 rok zakłada, że nakłady inwestycyjne rzeczowe KGHM Polska Miedź SA wyniosą 2 670 mln zł, natomiast pozostałe nakłady inwestycyjne (w tym pożyczki) 657 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.