KGHM ocenia, że wkrótce pojawią się atrakcyjne projekty górnicze do przejęcia

Kghm mining technology com

fot: mining-technology.com

W kopalni KGHM

fot: mining-technology.com

Zarząd KGHM Polska Miedź szacuje, że w niedługim czasie mogą pojawić się atrakcyjne projekty górnicze do przejęcia. Spółka spodziewa się w drugim kwartale 2009 roku 2,5- miesięcznego przestoju w produkcji miedzi w Hucie Głogów, ale pomimo to chce utrzymać w 2009 roku produkcję miedzi na poziomie roku 2008 - podał onet.pl za doniesieniami PAP.

- Jeśli chodzi o nowe kierunki ekspansji, to nasz obecny poziom gotówki pozwala na myślenie o tym, żeby kupić jakieś aktywa. Na razie obserwujemy gdzie są wstrzymywane inwestycje, ale w naszej ocenie projekty jeszcze nie są tanie - powiedział prezes KGHM Mirosław Krutin na konferencji dla analityków.

- Przyglądamy się obecnej sytuacji, bo wiemy, że jeśli kryzys potrwa dłużej będą na pewno możliwości zakupu atrakcyjnych aktywów górniczych w przyszłości. Nie chcemy pominąć takich okazji - dodał.

Prezes potwierdził wcześniejsze informacje prasowe, że KGHM interesuje się projektem górniczym w Laosie.

- Przyglądamy się temu krajowi, jest tam jeden projekt, nad którym pracujemy od dłuższego czasu. Jeszcze za wcześnie na szczegóły - powiedział.

Przedstawiciele spółki nie chcieli powiedzieć, jaki poziom nakładów inwestycyjnych jest planowany na 2009 rok. Spółka zaznacza, że już prowadzi inwestycje, które w ciągu czterech lat zaangażują 3,5-4 mld zł.

- Głogów Głęboki Przemysłowy, budowa bloków energetycznych i budowa pieca zawiesinowego zaangażują w sumie około 3,5-4 mld zł w ciągu 4 lat. Te trzy inwestycje będą determinowały capex w ciągu najbliższych lat - powiedział Krutin.

Spółka zapowiadała już, że poziom produkcji miedzi elektrolitycznej w 2009 roku będzie podobny do poziomu z 2008 roku. KGHM chce to osiągnąć pomimo planowanego remontu w Hucie Głogów i związanego z nim przestojem.

- W 2009 roku, na początku drugiego kwartału, będziemy mieli 2,5- miesięczny przestój w Hucie Głogów. Przygotowujemy się już do tego przestoju, będziemy działać na zapasach - powiedział wiceprezes KGHM Maciej Tybura.

- W przyszłym roku poziom produkcji miedzi będzie zbliżony do tego roku - dodał.

Na 2008 roku KGHM założył, że wyprodukuje w sumie 512 tys. ton miedzi elektrolitycznej. Po trzech kwartałach produkcja miedzi w spółce wyniosła 391 tys. ton.

Spółka chce utrzymać w 2009 roku wyższy wskaźnik zawartości miedzi w urobku, liczy też na obniżenie kosztów produkcji miedzi.

- Zawartość miedzi w urobku uległa znacznej poprawie. Liczymy na to, że utrzymamy ten poziom w przyszłym roku - powiedział Tybura.

Krutin poinformował, że w spółce trwa przetarg na doradztwo w zarządzaniu kosztem.

- W ciągu 2 tygodni wyłonimy firmę, która będzie z nami współpracować co najmniej rok. To nie będzie projekt typowo doradczy, będzie angażował nasze siły, naszych ludzi - powiedział Krutin.

- Pokładamy w tym projekcie duże nadzieje. Jesteśmy optymistami, że uda się zahamować trend wzrostowy kosztu wydobycia - dodał.

KGHM podał w piątek wyniki za trzeci kwartał 2008 roku. Zysk netto spółki spadł do 718,11 mln zł z 1,15 mld zł w trzecim kwartale 2007 roku, ale był powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 596 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.