KGHM ocenia, że wkrótce pojawią się atrakcyjne projekty górnicze do przejęcia
fot: mining-technology.com
W kopalni KGHM
fot: mining-technology.com
- Jeśli chodzi o nowe kierunki ekspansji, to nasz obecny poziom gotówki pozwala na myślenie o tym, żeby kupić jakieś aktywa. Na razie obserwujemy gdzie są wstrzymywane inwestycje, ale w naszej ocenie projekty jeszcze nie są tanie - powiedział prezes KGHM Mirosław Krutin na konferencji dla analityków.
- Przyglądamy się obecnej sytuacji, bo wiemy, że jeśli kryzys potrwa dłużej będą na pewno możliwości zakupu atrakcyjnych aktywów górniczych w przyszłości. Nie chcemy pominąć takich okazji - dodał.
Prezes potwierdził wcześniejsze informacje prasowe, że KGHM interesuje się projektem górniczym w Laosie.
- Przyglądamy się temu krajowi, jest tam jeden projekt, nad którym pracujemy od dłuższego czasu. Jeszcze za wcześnie na szczegóły - powiedział.
Przedstawiciele spółki nie chcieli powiedzieć, jaki poziom nakładów inwestycyjnych jest planowany na 2009 rok. Spółka zaznacza, że już prowadzi inwestycje, które w ciągu czterech lat zaangażują 3,5-4 mld zł.
- Głogów Głęboki Przemysłowy, budowa bloków energetycznych i budowa pieca zawiesinowego zaangażują w sumie około 3,5-4 mld zł w ciągu 4 lat. Te trzy inwestycje będą determinowały capex w ciągu najbliższych lat - powiedział Krutin.
Spółka zapowiadała już, że poziom produkcji miedzi elektrolitycznej w 2009 roku będzie podobny do poziomu z 2008 roku. KGHM chce to osiągnąć pomimo planowanego remontu w Hucie Głogów i związanego z nim przestojem.
- W 2009 roku, na początku drugiego kwartału, będziemy mieli 2,5- miesięczny przestój w Hucie Głogów. Przygotowujemy się już do tego przestoju, będziemy działać na zapasach - powiedział wiceprezes KGHM Maciej Tybura.
- W przyszłym roku poziom produkcji miedzi będzie zbliżony do tego roku - dodał.
Na 2008 roku KGHM założył, że wyprodukuje w sumie 512 tys. ton miedzi elektrolitycznej. Po trzech kwartałach produkcja miedzi w spółce wyniosła 391 tys. ton.
Spółka chce utrzymać w 2009 roku wyższy wskaźnik zawartości miedzi w urobku, liczy też na obniżenie kosztów produkcji miedzi.
- Zawartość miedzi w urobku uległa znacznej poprawie. Liczymy na to, że utrzymamy ten poziom w przyszłym roku - powiedział Tybura.
Krutin poinformował, że w spółce trwa przetarg na doradztwo w zarządzaniu kosztem.
- W ciągu 2 tygodni wyłonimy firmę, która będzie z nami współpracować co najmniej rok. To nie będzie projekt typowo doradczy, będzie angażował nasze siły, naszych ludzi - powiedział Krutin.
- Pokładamy w tym projekcie duże nadzieje. Jesteśmy optymistami, że uda się zahamować trend wzrostowy kosztu wydobycia - dodał.
KGHM podał w piątek wyniki za trzeci kwartał 2008 roku. Zysk netto spółki spadł do 718,11 mln zł z 1,15 mld zł w trzecim kwartale 2007 roku, ale był powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 596 mln zł.