KGHM nie zrezygnuje z najważniejszych inwestycji

Zloze soli polkowice kghm pl

fot: kghm.pl

„Polkowice-Sieroszowice” sprzedały w 2009 r. 326 tys. ton soli, z czego prawie połowę do Czech i Niemiec

fot: kghm.pl

KGHM nie odstąpi od najważniejszych inwestycji, nawet w tak ciężkich czasach. Inwestycje i rozwój to sprawa priorytetowa dla KGHM - powiedział w środę podczas obchodów święta górniczego \"Barbórka 2008\" Mirosław Krutin, prezes KGHM.

Krutin poinformował, że najważniejsze inwestycje to: w górnictwie - Głogów-Głęboki (chodzi o wydobycie rud miedzi z tego rejonu), w hutnictwie - piec zawiesinowy (potężny piec, który w przyszłości ma zastąpić sześć starych pieców szybowych). Natomiast w energetyce są to bloki gazowo-parowe (mają dostarczać potrzebnej KGHM energii) oraz odnowienie energetyki.

- Te trzy projekty pochłoną łącznie ponad 3,5 mld zł w ciągu najbliższych czterech lat. Dodatkowo z inwestycji górniczych bardzo ważne jest prowadzenie robót przygotowawczych w dobrym tempie oraz wymiana maszyn górniczych - powiedział prezes. Dodał, że rocznie te inwestycje pochłaniają ok. 400 mln zł.

- Dla nas te projekty są absolutnie priorytetowe. One będą ważyły na przyszłości KGHM. Dodatkowo potrzebujemy zmiany technologii, czyli robimy projekty rozwojowe. Są one absolutnie priorytetowe, ponieważ zmiana technologii górniczych może zmienić koszty wydobycia. I to co jest bolączką dzisiaj, czyli usytuowanie płytkich złóż na dużej głębokości, powoduje, że mamy wysokie koszty. Musimy tę sytuację odwrócić. Mam nadzieję, że zmiana technologii spowoduje, że koszty będą o wiele mniejsze. Tym samym konkurencyjność się poprawi - powiedział prezes.

Pytany, jak zamierza przekonać związki zawodowe działające na terenie KGHM Polska Miedź SA do konieczności zmian, poczynienia pewnych oszczędności, Krutin powiedział, że wierzy w mądrość działaczy związkowych.

- W przypadku ostatniego konfliktu z działaczami, tak naprawdę pogodził nas kryzys\" - powiedział Krutin. Przyznał, że kryzys już jest i on jest odczuwalny w rozmowach z partnerami - przedsiębiorcami.

- Kryzys już jest. To nie jest nasz wymysł. Myśmy sobie tego nie wymyślili, żeby kogoś przestraszyć. To są realne warunki, w których przyjdzie nam gospodarować. Stąd ja wierzę w mądrość ludzi, którzy tu są. Wierzę, że widząc zagrożenie, nie będziemy pchali firmy w samounicestwienie - dodał Krutin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.