KGHM: Lepsze wyniki finansowe i operacyjne

1736332900 polkowice

fot: KGHM

ZG Polkowice-Sieroszowice

fot: KGHM

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź wypracowała w 2024 r. zysk netto w wysokości 2,87 mld zł. Produkcja miedzi płatnej osiągnęła poziom 730 tys. t i była o 3 proc. wyższa w ujęciu rocznym. W tym samym okresie przychody Grupy wyniosły 35,3 mld zł - takie dane podała spółka w najnowszym raporcie.

- KGHM Polska Miedź funkcjonuje na rynku ponad 60 lat i obecnie jest na szczególnym etapie rozwoju. Spółka potrzebuje odważnych i odpowiedzialnych decyzji podejmowanych z dużą rozwagą i z uwzględnieniem długoterminowej perspektywy. Każdy kolejny rok stanowi wyzwanie pod kątem eksploatacji – mamy do czynienia ze zmniejszającą się zawartością metali w złożu, spadającą miąższością złoża, wydłużającymi się drogami odstawy urobku oraz rosnącymi kosztami klimatyzacji i transportu. Zagospodarowanie odpadów i gospodarka wodna wymagają wysokich nakładów - powiedział Andrzej Szydło, prezes zarządu KGHM Polska Miedź. - Coraz trudniejsze warunki wydobycia należy równoważyć poprzez realizację nowych projektów inwestycyjnych oraz takich, które obniżą w sposób trwały koszty działalności operacyjnej - dodał.

W ubiegłym roku KGHM przeprowadził szereg postępowań audytowych. W ich wyniku zidentyfikowano nadużycia i zaniedbania m.in. w obszarze gospodarki wodnej, działalności kadrowej, wydatkach sponsoringowych i darowiznach oraz inwestycjach w farmy fotowoltaiczne. W związku z tym spółka przeprowadziła również szereg działań naprawczych.   

Kluczowym wyzwaniem był poziom wypełnienia oraz tempo zapełniania się OUOW „Żelazny Most". Dzięki szybkim decyzjom i działaniom, na przełomie wiosny i lata 2024 r., sytuacja została ustabilizowana. Obecnie stan zbiornika nie stanowi zagrożenia dla ciągłości procesów produkcyjnych.

W minionym roku KGHM przeprowadził również przegląd sytuacji aktywów zagranicznych, wzmocnił nadzór i uporządkował strukturę.

 W 2024 r. wynik netto Grupy KGHM wyniósł 2,87 mld zł. Skonsolidowane przychody kształtowały się na poziomie 35,3 mld zł i były wyższe o 6 proc. w ujęciu rocznym. Skorygowana EBITDA osiągnęła poziom 8,46 mld zł, co oznacza wzrost o 58 proc. r/r. Grupa odnotowała spadek kosztów o 9 proc. w skali roku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak spadek o 2 proc. kosztów rodzajowych w pozycjach takich jak koszty materiałów, paliw i czynników energetycznych.

– W efekcie podjętych w 2024 roku działań zanotowano zauważalne oszczędności kosztowe. W konsekwencji, przy realizacji produkcji na zbliżonym poziomie rok do roku, obniżono koszty zużycia materiałów, paliw oraz nośników energii. W 2025 roku KGHM Polska Miedź kontynuuje prace w tym zakresie. Spółka sformalizowała i wdraża Plan Optymalizacji Kosztowej, który jest warunkiem niezbędnym w realizacji długoterminowych planów. Uruchamiane są projekty optymalizacyjne w obszarze planowania i rozliczania zużycia materiałowego oraz usług realizowanych przez podmioty zewnętrzne – tłumaczył prezes Andrzej Szydło.

Grupa KGHM zachowuje wysoką płynność finansową oraz stabilność zadłużenia. Na koniec roku wskaźnik długu netto do skorygowanej EBITDA wynosi 0,8, co stanowi potwierdzenie efektywnej kontroli zadłużenia oraz sprawnego zarządzania ryzykiem. Na koniec okresu raportowego wartość aktywów Grupy osiągnęła poziom 53,9 mld zł.

W 2024 r. produkcja miedzi, srebra oraz TPM (złoto, platyna, pallad) na poziomie Grupy była wyższa niż założenia przyjęte w budżecie na ten okres. W ujęciu skonsolidowanym KGHM wyprodukował w 2024 r. 729,7 tys. t miedzi płatnej vs 710,9 tys. t rok wcześniej (+2,6 proc. r/r).

W tym samym okresie produkcja srebra wyniosła 1341 t i była o 6 proc. niższa od rekordowego wyniku w 2023 r.

W 2024 r. wydatki w obszarze górnictwa osiągnęły poziom ponad 3 mld zł i objęły m.in. uzbrojenie rejonów górniczych (643 mln zł), wymianę parku maszynowego (449 mln zł), odwadnianie kopalń (298 mln zł) i rozbudowę OUOW Żelazny Most (253 mln zł). W ramach Programu udostępniania złoża w obszarach koncesyjnych KGHM realizuje cztery główne projekty: szyb GG-1, szyb GG-2, szyb Retków oraz szyb Gaworzyce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.