KGHM: Kopalnia piasku zostanie przekształcona w kompleks rekreacyjno-leczniczy

Kghm litery lubin pl

fot: lubin.pl

Sprzedaż akcji KGHM cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów.

fot: lubin.pl

Zarząd KGHM Polska Miedź SA oraz przedstawiciele Zarządu Powiatu Lubińskiego podpisali list intencyjny w sprawie podjęcia współpracy przy zagospodarowaniu terenu górniczego oraz wyrobiska kopalni „Obora” na cele rekreacyjno-sportowo-lecznicze - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez miedziowy koncern. Strony zadeklarowały współpracę w zakresie pomocy formalno-prawnej przy podejmowaniu decyzji w sprawie tego projektu oraz podjęcie starań nad opracowaniem planu wspólnego finansowania przedsięwzięcia.

 

KGHM prowadzi od kilkudziesięciu lat eksploatację górniczą złoża piasków podsadzkowych "Obora" zlokalizowanego na terenie gminy Lubin pomiędzy miejscowościami Szklary Górne oraz Owczary od północy i miejscowością Obora od południa. Eksploatacja piasków podsadzkowych prowadzona jest na obszarze górniczym "Obora I" o łącznej powierzchni ok. 213,5 ha. Na zlecenie KGHM eksperci z KGHM Cuprum we współpracy z naukowcami z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk z Krakowa rozpoczęli prace nad przygotowaniem „Studium zagospodarowania terenu poeksploatacyjnego i wyrobiska kopalni piasków podsadzkowych Obora na cele rekreacyjno-lecznicze z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej”.

 

Obecnie piasek z „Obory” wykorzystywany jest w kopalniach do wypełniania przestrzeni, z których wydobyto rudę miedzi, a także na Żelaznym Moście. Eksploatacja piasków zakończy się jednak około 2026 roku. Zgodnie z Programem Zagospodarowania Złoża po zakończeniu działalności górniczej powinien się rozpocząć stopniowy proces rekultywacji piaskowni.

 

–Trwają prace nad wstępnym studium wykonalności projektu, w następnych latach chcielibyśmy przystąpić do kolejnych etapów jego realizacji. Ale chciałbym wyraźnie powiedzieć, że to jest projekt na kilkanaście lat – mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.

 

Wstępne projekty pozwalają sądzić, że projektowana rewitalizacja piaskowni „Obora” może być bardzo innowacyjnym przedsięwzięciem i atrakcyjną ofertą dla całego regionu, w którym brakuje tego typu obiektów. Ponadto może być korzystną alternatywą dla tradycyjnych metod likwidacji kopalni piasków podsadzkowych.

 

-Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społeczności Powiatu Lubińskiego. Planujemy wspólną realizację inwestycji zagospodarowania piaskowni na cele rekreacyjne. To bardzo ważne, bowiem w naszym regionie nie ma takiego miejsca. Będzie to duża atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych - mówi Małgorzata Drygas-Majka, starosta lubiński.

 

Wstępny projekt regionalnego, całorocznego kompleksu rekreacyjno–sportowo-leczniczego, zakłada budowę kompleksu basenów oraz solanek. Teren wokół zbiornika miałby być przeznaczony na spotkania rodzinne. W jego skład mają wejść m.in. baseny geotermalne, place zabaw, ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnia karuzele i piaskownice. We wstępnych planach jest także strefa sprzętu motorowodnego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.