KGHM i PGNiG kończą rozmowy ws. budowy gazociągu
- W tej chwili kończymy uzgodnienia z PGNiG w sprawie budowy przez tę spółkę rurociągu, którym byłby dostarczany gaz do planowanych przez nas dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 90 MW - powiedział Krutin w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes. Dodał, że obecnie umowa jest w ostatniej fazie negocjacji, a po jej podpisaniu realne jest rozpoczęcie budowy bloków.
- Będą to dwa mniejsze bloki gazowe, które zabezpieczą nasze potrzeby energetyczne w 20-23 proc. - podkreślił, dodając, że obecnie spółka zużywa ok. 10% energii elektrycznej z własnej produkcji.
Krutin poinformował, że budowa dwóch bloków pochłonie powyżej 500 mln zł.
KGHM i PGNiG podpisały wstępne porozumienie w sprawie wieloletnich dostaw gazu do elektrociepłowni w KGHM już w 2003 roku.
KGHM deklarował w grudniu 2006 roku, że przeznaczy kwotę rzędu 400 mln zł na zwiększenie mocy energetycznych w spółce. Nowe moce miały bazować na paliwie gazowym, a projekt miał być ukończony w 2009 lub 2010 roku.
W październiku 2005 roku KGHM wybrał nawet doradcę finansowego do zorganizowania finansowania oraz wykonawcę prac związanych z projektem budowy nowych źródeł energetycznych opartych na gazie.
KGHM planował wtedy zbudować do 2008 roku dwie elektrownie na gaz ziemny za ok. 480 mln zł (według zapowiedzi z 2003 roku). Elektrownie zużywałyby rocznie od 500 do 700 mln m. sześc. gazu i zapewniałyby KGHM około 80% energii elektrycznej użytkowanej przez koncern.
KGHM: W Dialog zainwestowaliśmy 2 mld zł, teraz w księgach wyceniamy go na 1 mld
KGHM Polska Miedź chce wprowadzić na giełdę mniejszościowy pakiet akcji Telefonii Dialog, a potem w ciągu 2-3 lat wyjść z tej inwestycji, poinformował we wtorek prezes Mirosław Krutin. Spółka chce natomiast pozostać długoterminowym inwestorem pasywnym w Polkomtelu.
- Nasza strategia wobec Dialogu jest prosta - upublicznienie i uzyskanie wartości w ciągu 12 miesięcy, a potem w ciągu 2-3 lat wyjście z biznesu - powiedział Krutin w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes. Dodał, że na GPW ma trafić niewielki pakiet akcji spółki. KGHM nie ustalił jeszcze, w jaki sposób dokona całkowitego wyjścia z tej inwestycji.
Krutin poinformował też, że nowy zarząd Dialogu pracuje obecnie nad strategią, która będzie gotowa do końca października. - Nowy zarząd musi uporządkować firmę, przedstawić racjonalną strategię i wizję rozwoju - powiedział.
Prezes KGHM podkreślił, że miedziowy koncern zainwestował w Dialog ponad 2 mld zł, a obecnie w księgach akcje spółki są wyceniane tylko na nieco ponad 1 mld zł. - Zależy nam na tym, aby zminimalizować tę potencjalna stratę - powiedział.
We wtorek Krutin poinformował, że KGHM chce być w Polkomtelu długoterminowym inwestorem pasywnym z udziałem 24-25 proc. po odkupieniu akcji spółki od TDC. Obecnie posiada 19.61 proc. akcji operatora sieci Plus.