KGHM i PGNiG kończą rozmowy ws. budowy gazociągu

KGHM Polska Miedź i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) kończą rozmowy w sprawie budowy gazociągu i dostaw gazu, którym mają być opalane dwie nowe elektrownie planowane przez miedziowy koncern, poinformował we wtorek prezes Mirosław Krutin.

- W tej chwili kończymy uzgodnienia z PGNiG w sprawie budowy przez tę spółkę rurociągu, którym byłby dostarczany gaz do planowanych przez nas dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 90 MW - powiedział Krutin w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes. Dodał, że obecnie umowa jest w ostatniej fazie negocjacji, a po jej podpisaniu realne jest rozpoczęcie budowy bloków.

- Będą to dwa mniejsze bloki gazowe, które zabezpieczą nasze potrzeby energetyczne w 20-23 proc. - podkreślił, dodając, że obecnie spółka zużywa ok. 10% energii elektrycznej z własnej produkcji.

Krutin poinformował, że budowa dwóch bloków pochłonie powyżej 500 mln zł.

KGHM i PGNiG podpisały wstępne porozumienie w sprawie wieloletnich dostaw gazu do elektrociepłowni w KGHM już w 2003 roku.

KGHM deklarował w grudniu 2006 roku, że przeznaczy kwotę rzędu 400 mln zł na zwiększenie mocy energetycznych w spółce. Nowe moce miały bazować na paliwie gazowym, a projekt miał być ukończony w 2009 lub 2010 roku.

W październiku 2005 roku KGHM wybrał nawet doradcę finansowego do zorganizowania finansowania oraz wykonawcę prac związanych z projektem budowy nowych źródeł energetycznych opartych na gazie.

KGHM planował wtedy zbudować do 2008 roku dwie elektrownie na gaz ziemny za ok. 480 mln zł (według zapowiedzi z 2003 roku). Elektrownie zużywałyby rocznie od 500 do 700 mln m. sześc. gazu i zapewniałyby KGHM około 80% energii elektrycznej użytkowanej przez koncern.

KGHM: W Dialog zainwestowaliśmy 2 mld zł, teraz w księgach wyceniamy go na 1 mld

KGHM Polska Miedź chce wprowadzić na giełdę mniejszościowy pakiet akcji Telefonii Dialog, a potem w ciągu 2-3 lat wyjść z tej inwestycji, poinformował we wtorek prezes Mirosław Krutin. Spółka chce natomiast pozostać długoterminowym inwestorem pasywnym w Polkomtelu.

- Nasza strategia wobec Dialogu jest prosta - upublicznienie i uzyskanie wartości w ciągu 12 miesięcy, a potem w ciągu 2-3 lat wyjście z biznesu - powiedział Krutin w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes. Dodał, że na GPW ma trafić niewielki pakiet akcji spółki. KGHM nie ustalił jeszcze, w jaki sposób dokona całkowitego wyjścia z tej inwestycji.

Krutin poinformował też, że nowy zarząd Dialogu pracuje obecnie nad strategią, która będzie gotowa do końca października. - Nowy zarząd musi uporządkować firmę, przedstawić racjonalną strategię i wizję rozwoju - powiedział.

Prezes KGHM podkreślił, że miedziowy koncern zainwestował w Dialog ponad 2 mld zł, a obecnie w księgach akcje spółki są wyceniane tylko na nieco ponad 1 mld zł. - Zależy nam na tym, aby zminimalizować tę potencjalna stratę - powiedział.

We wtorek Krutin poinformował, że KGHM chce być w Polkomtelu długoterminowym inwestorem pasywnym z udziałem 24-25 proc. po odkupieniu akcji spółki od TDC. Obecnie posiada 19.61 proc. akcji operatora sieci Plus.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.