KGHM Ecoren będzie przetwarzał zużyty sprzęt AGD i RTV

KGHN Ecoren logo2

fot: ARC

Odznaczający się dobrymi właściwościami żużel szybowy z Ecorenu posłużył m.in. do budowy autostrad A2 i A4

fot: ARC

KGHM Ecoren poszukuje nowych możliwości odzyskiwania surowców i metali. Oprócz inwestycji w produkcję renu spółka planuje przetwarzać zużyty sprzęt AGD i RTV – już w przyszłym roku ruszy specjalistyczny zakład recyklingu. Ecoren poszuka też nowych źródeł odpadów do produkcji kruszyw.

Zakład recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który powstanie w Rynarcicach koło Lubina, ma zostać uruchomiony w drugiej połowie 2009 roku. Koszt jego utworzenia to ok. 15 mln złotych. Jeszcze w tym miesiącu KGHM Ecoren ogłosi przetarg na montaż i dostarczenie linii produkcyjnej do rozdrabniania urządzeń i separacji poszczególnych materiałów.

- W naszej misji określiliśmy, że innowacyjnie zmniejszamy obciążenia środowiska naturalnego. W tym kontekście recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego to branża dla nas absolutnie strategiczna – mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren. – Dyrektywy unijne narzucają bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące ilości zbieranego i poddawanego recyklingowi sprzętu. Liczymy, że nasza nowa linia produkcyjna będzie również opłacalna ekonomicznie.

Według założeń Unii Europejskiej do końca 2008 roku Polska powinna zebrać w przeliczeniu na jednego mieszkańca 4 kg odpadów powstałych z urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców w Polsce, będziemy zobowiązani do zebrania rocznie 152 000 ton zużytego sprzętu. Tymczasem w 2007 roku zebranych zostało 27 000 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W przeliczeniu na jednego mieszkańca naszego kraju to zaledwie 0,71 kg (dane z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska).

Aktualnie w Polsce działa zaledwie kilka linii produkcyjnych do recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tymczasem zapotrzebowanie na tego typu usługi poważnie rośnie. W Polsce w 2007 roku wprowadzono do użytku 556 000 ton nowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (w tym: 274 tys. ton wielkogabarytowy sprzęt gospodarstwa domowego, 70 tys. ton sprzęt audiowizualny).Najczęściej kupno nowych urządzeń jest związane z wymianą innych, już przestarzałych. Zgodnie z ustawą z 2005 roku o zużytym sprzęcie AGD i RTV, wysłużone pralki, czajniki i tostery nie mają prawa trafić na składowiska odpadów komunalnych. Do śmietnika absolutnie nie wolno również wyrzucać zużytych monitorów, drukarek, telefonów komórkowych, o tonerach i bateriach nie wspominając.

Planowany w KGHM Ecoren zakład będzie zajmował się recyklingiem drobnego sprzętu RTV i AGD (żelazka, czajniki, drukarki, sprzęt CD). Obecnie funkcjonujące Polsce tego typy firmy skupiają się głównie na sprzęcie wielkogabarytowym. Wydajność instalacji Ecorenu ma sięgać 1000 ton miesięcznie.
Część rozwiązań dotyczących recyklingu w zakładzie Ecorenu będzie podobna do tych zastosowanych w hucie miedzi Rönnskar Smelter w północnej Szwecji, należącej do koncernu Boliden. Wiosną br. przedstawiciele KGHM Ecoren wizytowali tamtejszą hutę i współpracujący z nia zakład recyklingu zużytego sprzętu. Przepływ strumieni odpadów AGD i RTV w ciągu technologicznym Rönnskar Smelter, kierowany jest w zależności od rodzaju do pieca Kaldo, pieców konwentorowych i elektrycznych oraz kotła fluidalnego w ciągu technologicznym huty miedzi Boliden. Również w KGHM Ecoren siłą zastosowanego rozwiązania będzie możliwość wykorzystywania część odzyskanych elementów i materiałów w hutach KGHM Polska Miedź SA.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.